Ev Fiyatları Nereye Gidiyor, Konut Fiyatlarında Artış Mı Düşüş Mü Olacak?

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken ekonomistlerden ev fiyatları yorumu geldi. Konut fiyatlar neden yükseliyor, son durum ne?

Ev Fiyatları Nereye Gidiyor, Konut Fiyatlarında Artış Mı Düşüş Mü Olacak?

Pandemi döneminde fiyatı hızla yükselenler arasında konut sektörü de yer almıştı. Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını döneminde ilk olarak fiyatı dibe vuran, ardından ise devlet bankaları tarafından verilen ucuz konut kredisi desteği ile uçuşa geçen fiyatlar yükselişini sürdürdü.

2019 senesinin sonuna doğru düşen kredi faiz oranları ile toparlanma gösteren konut sektörü ardından patlak veren pandemi nedeni ile konut satış rakamlarının dibe vurması ile büyük bir düşüş yaşamıştı. Sonrasında ise pandeminin etkilerinin beklenenden uzun sürmesi ile konut tercihleri de değişmişti.

KONUT FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Ev fiyatları büyük bir hızla yükelişini sürdürürken Merkez Bankası tarafından açıklanan hedonik konut fiyatı endeksi raporunda da bu yükseliş gözler önüne serildi. 3 ay geriden gelen konut fiyat endeksi raporuna göre Mayıs ayında hedonik konut fiyat endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 3,9 oranında artış gösterdi.

2020 senesinin aynı ayına oranla ise konut fiyatlarında yaşanan artış nominal olarak yüzde 29,1 ve reel olarak yüzde 10,7 oranında artış gösterdi.

yeni-konut-fiyat-endeksi-1

EV FİYATLLARI DÜŞER Mİ, ARTACAK MI 2021?

Konutun yeniden yatırım aracı olarak görülmeye başlaması ile beraber

SONRAKİ HABER