Ev Fiyatları Yüzde 17 Ucuzlayacak! Konut ve İşyeri Satışında KDV İndirimi Müjdesi Bekleniyor

Gıdada KDV indirimi sonrası hükümetin yeni hamleleri belli olmaya başladı. KDV indirimi için konut, sağlık, eğitim sektöründe girişimler başladı. Konutta KDV indirimi var mı, fiyatlar ne kadar düşer?

Emlak Haberleri 15.02.2022 - 09:05 15.02.2022 - 09:07 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile tüm hızı ile devam eden zam yağmuru nedeni ile hükümet fiyatları aşağıya çekebilmek adına KDV indirimi yapmaya karar vermişti. Temel gıda ürünlerinde dün itibari ile başlayan KDV indirimi ile temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1 seviyesine çekilmişti. 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile marketlerde denetimlerin yapılacağı, KDV indirimine raflarına yansıtmayan marketlere para cezası kesileceği duyurulmuştu. Sıkı denetimler ile market raflarına KDV indirimi yansımaya başlanırken gözler diğer sektörlere çevrildi. Hükümetin yeni planında eğitim, sağlık ve gayrimenkul sektörü olmak üzere 3 sektöre daha indirim yansıtılacağı ilan edildi. 

KONUT FİYATLARI İÇİN 2022 YILINDA KDV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

Yeni Şafak Gazetesi tarafından yapılan habere göre hükümet eğitim ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra konut fiyatları içinde KDV indirimi planlıyor. Sıfır konut satışlarında yapılan satış tutarı üzerinden devlet tarafından yüzde 18 oranında KDV tahsilatı yaparken bu oranın yüzde 1 seviyesine çekilebileceği belirtiliyor. 

kdv indirimi konut sektörü

İnşaat sektörü tarafından uzun süredir dillendirilen konutta KDV indirimi ve sıfır konuta tapu harcı muafiyeti konusunda böylelikle ilk adım atılmış olacak. Son dönemde sıfır konut satışlarında yaşanan düşüş nedeni ile gayrimenkul sektörü hükümetten sıfır konut satışına avantajlar sağlamasını talep etmişti. İkinci el konut alım - satım işlemlerinde KDV uygulanmazken sıfır konut satışında ise yüzde 18 oranında KDV tahsilatı yapılıyordu. Düzenlemenin hayata geçirilmesi durumunda 150 m2 büyüklüğü aşmayan sıfır konutlarda yüzde 17 indirim fiyatlara yansıtılmış olacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@