Ev Fiyatlarına Tarihi Zam! Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi Yükseldi

Merkez Bankası konut fiyat endeksi Nisan 2022 raporu yayımlandı. 3 ay geriden gelen verilere göre ev fiyatlarında yükseliş sürdü. Ankara, İstanbul, İzmir'de satılık ev fiyatları ne kadar, kaç TL?

Emlak Haberleri 16.06.2022 - 14:35 16.06.2022 - 14:35 Gülcan Özer

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de konut fiyatları büyük bir hızla yükselişini sürdürürken konu hakkında son resmi veriyi Merkez Bankası açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası konut fiyat endeksi Nisan 2022 raporu yayımlandı. 

Yayımlanan rapora göre ne yazık ki Türkiye'de konut fiyatlarında yaşanan artış tüm hızı ile devam ediyor. Ev fiyatları için Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak olan ucuz hazine arazisi ve TOKİ tarafından yapılacak olan 150 bin sosyal konut projesi beklenirken ev fiyatlarındaki yükseliş daha da hızlandı. 

SON DAKİKA: MERKEZ BANKASI RESMEN AÇIKLADI, KONUT FİYATLARI ADETA ALEV ALDI! 

Merkez Bankası tarafından Nisan ayına ilişkin resmi açıklama yapıldı. 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,3 oranında artan konut fiyatları, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 110,0, reel olarak ise yüzde 29,7 oranında artış gösterdi. 

nisan endeksi 2

Türkiye genelinde ortalama konut birim metrekare fiyatı yaşanan yükselişin ardından 9 bin 502,10 TL seviyesine yükselirken İstanbul'da ise satılık konut birim metrekare fiyatı ise 15 bin 341,90 TL oldu. Böylelikle İstanbul'da 100 m2 ortalama konut fiyatı 1 milyon 500 bin lirayı aştı. İzmir'de ise konut metrekare fiyatı 11 bin 048,60 TL olarak gerçekleşti. 3 büyük şehir arasında yer alan Ankara'da ise satılık konut birim metrekare fiyatı 6 bin 830,7 TL oldu.

nisan endeksi 1

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR, YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Ev fiyatlarında yaşanan yükseliş ne yazık ki alt gelir grubunun ardından orta gelir grubu vatandaşların da ev sahibi olmasını artık imkansız hale getirdi. Yaşanan yükselişe rağmen konut satış rakamlarındaki hızlı artış dikkat çekerken bunun en önemli nedeni artık yatırımcıların konutu yeniden yatırım fırsatı olarak görmeye başlaması gösterildi. 

Dolar kuru, altın fiyatları, borsa, bitcoin gibi yatırım araçlarından daha fazla getiri sağlayan, enflasyondaki yükselişe karşı koruma sağlayan aynı zamanda ise kira getirisi ile çifte kazanç fırsatı sunan konuta yatırım ile beraber satış rakamları artış gösterdi. Son dönemde sıfır konut üretiminin azalması, inşaat malzemelerinin aşırı zamlanması, azalan konut üretimine rağmen konuta olan talebin artması, yoğun mülteci göçü ve yabancı alımları ile arz talep dengesizliği yaşanması fiyatlarda artışa neden olmuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@