Ev Kiraları Asgari Ücreti Geçti, Vatandaş Kirayı Ödeyemez Hale Geldi!

Pandemi döneminde yaşanan sorunlar ve ucuz kredi destekleri ile konut fiyatları zam rekoru kırarken yaşanan artış kiralara da yansımıştı. Kiralık ev bulmak zorlaştı, fiyatlar zamlandı!

Ev Kiraları Asgari Ücreti Geçti, Vatandaş Kirayı Ödeyemez Hale Geldi!

Vatandaş çaresiz kaldığı ve bütçesine uygun başka bir ev bulamadığı için çaresiz bir şekilde evi tutuyor, ancak sonrasında kirasını ödemekte zorlanıyor. Konu hakkında açıklama yapan emlakçılar son dönemde sık sık benzer şikâyetler aldıklarını belirterek düzenli ödeme almak isteyen ev sahiplerine makul kira rakamları uygulamaları çağrısında bulundu.

KİRALIK EV FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Türk emlak sektörünün kalbi olarak kabul edilen İstanbul başta olmak üzere kiralık ev fiyatları rekor zam oranları ile en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer almaya devam ediyor. Bazı bölgelerde kiralık ev fiyatlarının 5 bin TL bandına kadar yükselmesi büyük tepki çekerken asgari ücret ile yarışan kiralar vatandaşı zor durumda bıraktı.

Emlak uzmanları kiralarda yaşanan fahiş fiyat artışlarının ilk nedeninin yaşanan krizi fırsata çevirmek isteyen uyanık ev sahipleri olarak açıkladı. Kiralık daire bulmak zorlaşırken bazı ev sahipleri ucuz kirayla oturan eski kiracılarını çeşitli bahaneler ile evden çıkararak daha yüksek fiyatlarla kiraya vermeye başladı. Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması ile beraber vatandaş kiralık ev arayışına çıkarken yaşanan yoğun göç dalgası da ucuz kiralık evlerin kısa sürede dolmasına neden oldu. Birde üzerine eklenen üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi haberi ile öğrencilerin de geri dönmeye başlaması ile özellikle de üniversite olan şehirlerde adeta kiralık ev bulmayı imkânsız hale getirdi.

konut-fiyatları-ne-zaman-düşer

KİRALIK EVLER YOKA DÜŞTÜ, KİRALAR UÇUŞA GEÇTİ

Süreçte kiralık ev bulmak nerede ise imkânsız hale gelirken konu hakkında açıklama yapan Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük “Piyasada herkes fiyatların artacağı beklentisine girdi. Yakın zamanda okullar açılıyor, üniversiteye yeni öğrenciler gelecek, tayinler var.

Ev sahipleri, bunları da bahane yaparak kiraları artırıyorlar. Burada mutlaka bir denetime ve gözetime ihtiyaç var" diyerek yetkilileri göreve davet etti. Ev bulmakta zorlanan vatandaş çaresiz bir şekilde boş bulduğu evi fiyatına bakmadan kiralarken aylık geliri aşan kiralar bir süre sonra kira ödemelerinde gecikmeye düşülmesine neden oluyor. Vatandaş kirasını ödemekte zorlanırken ev sahipleri de yüksek kira alma hayali ile çıktığı yolda mahkeme süreçleri ile uğraşmak zorunda kalıyor.