Ev Kiralarında Zam Krizi! Enflasyonu Düşük Bulan Ev Sahibi 25'e Razı Olacak Mı?

Kira fiyatlarına düzenleme hakkında atılan yasal adım ile 2023 yılının Temmuz ayına kadar yasal sınırın 25 olarak belirlenmesine karar verilmişti. Peki, ev sahipleri kurala uyacak mı?

Ev Kiralarında Zam Krizi! Enflasyonu Düşük Bulan Ev Sahibi 25'e Razı Olacak Mı?

Kiralarla ilgili düzenleme hakkında yapılan çalışmaların sonucunda AK Parti tarafından yapılan yasal düzenleme ile ev kiralarında yasal zam sınırının Temmuz 2023 tarihine kadar yüzde 25 ile sınırlandırılacağı ilan edilmişti. Söz konusu yasal düzenleme hakkında meclise verilen önerge dün kabul edilirken Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 'ne eklenen geçici madde ile ilk adım atılmıştı.

Yapılan yeni düzenleme kamuoyu gündemine bomba gibi düşerken kiracıları sevindirdi, ev sahiplerini kızdırdı. Ev sahipleri yüzde 39 olarak açıklanan ve mevcutta yasal kira artışı zam oranı olarak uygulanan 12 aylık TÜFE ortalaması rakamını dahi düşük bulurken yeni orana tepki gösterdi. Kiracılar ise ev sahibinin kendisini çıkartmasından duyduğu endişe ile kendisine dayatılan rakamı mecburen kabul ettiklerini dile getirdi.

EV KİRALARINDA YENİ KRİZİN ADI: TÜFE'NİN ALTINDA ZAMMA EV SAHİBİ RAZI GELİR Mİ?

Kiralık ev fiyatları için Hollanda modeli tartışmaları altında yapılan yeni düzenlemede ev kiralarına yasal zam sınırı yüzde 25 olarak yeniden belirlendi. Söz konusu düzenlemeden önce kira artış oranı zammı 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden belirleniyordu. Yıllık enflasyon rakamının yüzde 74 olarak ilan edildiği Mayıs ayında 12 aylık TÜFE ortalaması ise yüzde 39,4 olarak ilan edilmişti.

tüik mayıs enflasyonu-1

Ev sahipleri yüksek çıkan enflasyon oranlarına rağmen 12 aylık TÜFE ortalamasına dahi razı gelmezken yeni yasal zam oranının yüzde 25 olarak belirlenmesi yeni bir tartışmanın daha fitilini ateşlemiş oldu. Sektör temsilcileri yeni düzenlemenin ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan tartışmaları daha da alevlendireceğini ve iyice çözümsüz bir sürece sürükleyeceğini savundu.

YÜZDE 25 ZAM SINIRI NE ZAMAN UYGULANMAYA BAŞLANACAK?

Mayıs ayı resmi kira artışı zam oranı TÜİK tarafından yüzde 39,33 olarak ilan edilirken hükümetin yeni kira artışı sınırı ise yüzde 25 olarak ilan edilmişti. Söz konusu yasal düzenleme dünkü önerge ile Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 'ne eklendi. Kanun teklifinin meclisten geçirilerek Resmi Gazete'de yayımlanmasının önümüzdeki haftaya yetiştirilmesi bekleniyor.