Ev Kiralarken İlk Ayın Kirası Peşin Mi Yoksa Ay Sonunda Mı Ödenir?

Ev kiralarken kiracıların ve ev sahiplerinin bazı yükümlülükleri bulunmaktadır. Kiracının kira ödemesi de bu yükümlülükler arasındadır. Peki ev kiralarken ilk ayın kirası peşin mi ödenir? 

Emlak Haberleri 07.07.2021 - 01:02 07.07.2021 - 01:02 Emlak 365

Ev kiralama süreçleri merak edilen konular arasında bulunuyor. Bu süreçlerde ev sahiplerinin ve kiracıların atmaları gereken adımlar ve yükümlülükler merak konusu oluyor. Hem ev sahipleri hem de kiracılar ev kiralama işlemlerinde yasal olarak hangi konulara dikkat etmeleri gerektiklerini öğrenmek istiyorlar.

Ev kiralarken çokça merak edilen konulardan birisi de kiracıların ilk ay kiralarını peşin ödeyip ödeyemeyecekleri oluyor. İlk ayın kirası peşin mi ödenir? Ev sahiplerinin ev kiralarını peşin isteme hakları var mı?

İLK AYIN KİRASI PEŞİN Mİ ÖDENİR?

Kira ödeme konusunda ev sahipleri ile kiracılar arasında anlaşma yapılması gerekiyor. Bazı ev sahipleri kiracılarından birkaç aylık kira bedelini peşin olarak da talep edebiliyorlar. Ancak bu konuda ev sahipleri ile kiracılar arasında mutabakata varılmalıdır. 

OTURULAN AYIN MI OTURULACAK AYIN MI KİRASI VERİLİR?

Genellikle ev kiralama işlemlerinde kira sözleşmelerinde bu konuda farklı bir madde eklenmemişse önce evin kirası peşin olarak ödeniyor. Oturulacak olan ayın kirası ödenerek kiracı bir ay süresince ev sahibinin o ev için kat maliki haklarından yararlanır. 

Kiracılar oturulacak ayın kirasını ödeyerek eve giriş yaparlar. Bu ödemeyle beraber ev sahibi kiracı ilişkisi başlar. Bu ödeme usulü kiracının evden ayrılışı sürecinde de geçerli olur. Böylelikle son ayın kirasını ödeyen kiracı bir ay daha evde oturma hakkı elde ederler. Kiracı evi kiralarken peşin ödeme yaparken kiralamanın sonunda avantajlı duruma geçerler. 

KİRACILAR KİRA ÖDEMESİNİ NASIL YAPARLAR?

Kiracıların kira ödemelerini nasıl yapacakları da yasa ile net bir şekilde belirlenmiştir. Bu konuda kira gelirinden vergi ödemesi devreye girmektedir. Bunun kontrol altında olabilmesi ve vergi kaybına neden olmamak için kiracılar ev sahiplerine kira ödemelerini banka üzerinden yapmalıdırlar.

Kiracılar ödemeleri banka hesabı üzerinden yapmazlarsa ev sahipleri için olası bir incelemede cezai yaptırımlar uygulanabilir. Bu konuda ev kiralama işlemlerinde sorumluluk ev sahiplerine aittir. Kiracıların herhangi bir sorumlulukları bulunmamaktadır.

Kira ödemelerinin banka üzerinden gerçekleştirilmesinde bir istisnai durum bulunmaktadır. Her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen tutarın altındaki kiraların bankalar üzerinden ödenmesine gerek yoktur.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@