Ev Sahibi Bile Olsanız Evinizden Çıkartılabilirsiniz! Komşu Gürültüsü ve Komşunun Mangal Dumanı Nereye Şikayet Edilir?

Apartmanlarda ve sitelerde mangal şikayeti arttı. Apartmanda hatta müstakil evde mangal yakanı ve dumanı şikayet edilebilirken komşu gürültüsü şikayeti de katlandı. Yasak mı, şikayet edilir mi?

Emlak Haberleri 22.10.2021 - 09:28 22.10.2021 - 09:30 Gülcan Özer

Türkiye bu yaz orman yangınları ile mücadele etmiş, yurdun farklı pek çok bölgesinde peş peşe başlayan orman yangınları sonrasında mangal yasakları başlamış ve piknik alanları ile mesire yerlerinde mangal yakmak yasaklanmıştı. Durum böyle olunca vatandaşlar alternatif çözüm önerileri aramış evinin balkonunda ya da bahçesinde mangal yakan kişilerin sayısı artmıştı. 

Yaşanan bu artış şikayetleri de etkiledi. Müstakil evlerle komşu olan evlerde ve apartmanlarda şikayetler arttı. Yine pandemi nedeni ile evden çalışma ve uzaktan eğitim ile evde geçirilen süre artarken komşular arasında gürültü şikayetleri de patladı. Peki, apartmanda, balkonda mangal yakmak yasak mı, mangal dumanı nereye şikayet edilir, komşunun gürültü yapması nasıl engellenir?

APARTMANDA, BALKONDA, MÜSTAKİL EVİN BAHÇESİNDE MANGAL YAKMAK YASAK MI, MANGAL DUMANI VE KOKUSU ŞİKAYET EDİLİR Mİ?

Hürriyet Gazetesi Yazarı Oya Armutçu kaleme almış olduğu köşe yazısında Türk Medeni Kanunun 737 maddesini hatırlatarak “Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür. Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel âdete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır. Yerel âdete uygun ve kaçınılmaz taşkınlıklardan doğan denkleştirmeye ilişkin haklar saklıdır” mangal yakmanın ve gürültü yapmanın yani kısacası komşuyu rahatsız etmenin yasak olduğunu açıkladı. 

apartmanda-mangal-yapmak-yasak-mı

KOMŞU GÜRÜLTÜSÜ NEREYE ŞİKAYET EDİLİR, GÜRÜLTÜCÜ KOMŞUDAN NASIL KURTULUNUR?

Komşular arasında gürültü kavgaları katlanarak artarken okurlarından konu hakkında gelen soruları yanıtlayan Hürriyet Gazetesi yazarı Oya Armutçu gürültücü komşudan kurtulma formülünü açıkladı. İnsanların komşuluk hukuku içerisinde çözemediklerini sorunlarını yargı yolu ile çözebileceklerini belirten Armutçu alınabilecek önlemleri açıkladı. 

Apartmanda alt ya da üst komşu gürültüsü yanı sıra yan binada oturan ya da yanda müstakil evde oturan komşular için de gürültü şikayeti hakkınız bulunuyor. Komşunuzun gürültüsünden şikayetçiyseniz bu adımları izlemeniz öneriliyor;

Apartman yönetimi ve komşunuz ile yaptığınız görüşmelerle sorunu çözemediyseniz adresinizin bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ALO 181 şikâyet hattı üzerinden gürültü şikayeti oluşturabilirsiniz. 

Belediyeye gürültü şikayetinde bulunabilirsiniz. 

CİMER üzerinden gürültü şikayeti formu doldurabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@