Ev Sahibi Değişirse Kira Sözleşmesi Ne Olur?

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkilerde ev sahibinin değişmesi durumunda kira sözleşmesinin devam edip etmeyeceği merak ediliyor. Ev sahibi değişirse kira sözleşmesi ne olur? 

Emlak Haberleri 19.10.2021 - 03:00 19.10.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkiler kira sözleşmesi ile düzenlenmektedir. Hem ev sahiplerinin hem de kiracıların kira sözleşmesinden doğan karşılıklı yükümlülükleri bulunmaktadır. Bunun için kira sözleşmelerinin oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Kira sözleşmesinin imnzalanması ile başlayan kiracılık için merak edilen detaylar bulunmaktadır. Peki, ev sahibi değişirse kira sözleşmesi ne olur, iptal edilir mi? 

EV SAHİBİ DEĞİŞİRSE NE OLUR?

Kiracılı evlerin satılması ve bu yolla ev sahibinin değişmesi sık sık karşılaşılan bir durumdur. Böylesi bir gelişmenin yaşanması durumunda kira sözleşmesinin hükümlerinin geçerli olup olmayacağı merak edilmektedir. Bir evin satışının yapılarak mülkiyet sahibinin değişmesi kiracıyı ilk etapta ilgilendiren bir gelişme değildir. Ev sahibi değişse bile kira sözleşmesinin hükümlerinin geçerliliği aynı şartlarda devam eder. Ancak yeni ev sahibine yine de kanunen bazı haklar verilmiştir. 

YENİ EV SAHİBİ KİRACIYI EVDEN ÇIKARABİLİR Mİ?

Yeni ev sahibinin satın aldığı evde kira sözleşmesi ile kiracılık tesis edilmiş ise bu kiracı bir anda evden çıkarılamaz. Ancak hukuken ev sahibinin bu kiracıyı bazı şartların yerine getirilmesi kaydıyla evden çıkarabilmeleri mümkün olmaktadır. Öncelikle yeni ev sahibi satın aldığı evi satın aldığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde kiracıya ihtarname göndererek evden çıkmasını talep etmelidir. Bu ihtarnameyi alan kiracı ise 6 aylık bir sürenin sonuna kadar evden çıkmak zorundadır. 6 aydan önce kiracının evden çıkarılması mümkün değildir. 

YENİ EV SAHİBİ İHTARNAME GÖNDERMEZSE KİRA SÖZLEŞMESİ DEVAM EDER Mİ?

Yeni ev sahibi satın aldığı evdeki kiracıyı evden çıkarmak için ilk 1 aylık süre içerisinde ihtarname göndermezse kiracının eski ev sahibi ile imzaladığı kira sözleşmesi aynı şekilde devam eder. Bu kira sözleşmesi ev sahibinin değişmesi ile geçersiz olmaz. Geçerliliği devam eden kira sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini yerine getiren kiracılar evden de çıkarılamazlar. Bunun için kira sözleşmeleri kiracıları evin satılmasına karşı da güvence altına almaktadır. Bu açıdan kira sözleşmesi ile ev kiralamak kiracılara çok büyük imkanlar sağlamaktadır. Aynı şekilde kira sözleşmelerinden dolayı ev sahipleri de bazı haklar elde etmektedirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@