Ev Sahibi İle Kavga Eden Kiracı Evden Çıkarılır Mı?

Ev sahibi ile kavga eden kiracının evden çıkarılıp çıkarılamayacağı merak ediliyor. Kavga kiracının evden tahliyesi için haklı gerekçe midir?

Emlak Haberleri 26.01.2022 - 01:44 26.01.2022 - 01:44 Engin Uzunoğlu

Ev sahibi ile kiracılar arasında çok sayıda anlaşmazlık yaşanabilmektedir. Bu anlaşmazlıklar zaman zaman büyük tartışmalara ve hatta kavgalara sebebiyet verebilmektedir. Kiracıların ev sahipleri ile kavga etmesi zaman zaman rastlanan olaylardan birisidir. Böyle bir durumda ev sahipleri kira sözleşmesi bulunan kiracılarını evden çıkarıp çıkaramayacaklarını merak ediyorlar. Ev sahipleri ile kavga eden kiracı evden çıkarılabilir mi?

KİRACI EV SAHİBİ İLE KAVGA EDERSE NE OLUR?

Bir kiracının ev sahibi ile kavga etmesi durumunda nelerin olabileceği hakkında hukuki araştırmalar yapılmaktadır. Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sert bir kavganın kiracılık ilişkisini hangi boyuta taşıyacağı merak ediliyor. Kira sözleşmesi ile taraflar birbirlerine karşı bazı yükümlülükleri yerine getirmek zorundadırlar. Kiracılık ilişkisi saygı çerçevesinde devam ettirilmesi zorunludur. Ancak bu sınır aşılırsa hukuki yaptırımlar devreye girmektedir.

Öncelikle ev sahibi ile kiracının kavga etmesi Yargıtay'ın daha önce vermiş olduğu emsal kararlara göre kira sözleşmesine aykırılık olarak değerlendirilmektedir. Böyle bir durumda da hukuken tahliye kararı verilmesi doğru buluynmuştur. Ev sahibi ile kavga eden kiracılar kira sözleşmeleri olsa bile evden çıkarılabilirler.

Yine konu hakkında Yargıtay'ın verdiği bir diğer emsal karara göre kiracının ev sahibi ile kavga etmesi durumunda ihtara dahi gerek kalmadan kiracının evden çıkarılmasına hükmedilmiştir. Kavganın ayrıntılarına göre kiracılara herhangi bir ihtarda bulunmadan evden çıkarılmaları hukuken uygun bulunmuştur.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan kavga nedeniyle kiracının tahliye edilmesi için bazı şartlar gerekmektedir. Öncelikle bu konu suistimal edilebilecek bir meseledir. Mahkemeler bu konuda kapsamlı bir inceleme ile karar vermekteler. Yaşanan kavganın niteliği, nedenleri ve kimden kaynaklandığı incelenerek kiracının tahliyesine karar verilmektedir.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@