Ev Sahibi Kiraya Yasal Üst Sınırın Üzerinde Zam Yaparsa Kiracı Ne Yapmalı?

Ev sahibinin yüksek kira zammı talep etmesi durumunda kiracılar bu kira zammını kabul etmek zorundalar mı? Ev sahibi kiraya yasal sınırın üzerinde zam yapabilir mi?

Emlak Haberleri 18.05.2022 - 02:07 18.05.2022 - 02:07 Engin Uzunoğlu

Kira zamları günlük hayatta sık sık kullanılan ifadeler arasında yer almaya başladı. Ev sahipleri enflasyonun artışını gerekçe göstererek kiralara yasal sınırın üzerinde zam talep edebiliyorlar. Hatta bazı fırsatçı ev sahipleri kirayı iki katına dahi çıkarmayı teklif edebiliyorlar. Peki ev sahibi kiraya yüksek oranlı zam talep ederse kiracılar ne yapmalıdır? Kiracı ev sahibinin zam talebini kabul etmek zorunda mdıır? 

EV SAHİBİ KİRAYA NE KADAR ZAM İSTEYEBİLİR?

Ev sahiplerinin kira fiyatlarına yapabilecekleri zam oranının yasal üst sınırı bulunmaktadır. Bu üst sınır son 12 aylık TÜFE ortalamasıdır. Arada bir anlaşma olmaması halinde ev sahipleri kiraya en fazla bu oranda zam yapabilirler. Mayıs 2022 için geçerli olan kira zam oranı ise yüzde 34,46'dır. peki bu oranın üzerinde kira zammı yapılabilir mi? 

Ev sahibi ile kiracı arasında anlaşma sağlanması durumunda yasal kira artış oranına uyulması şart değildir. Kiracı kabul ettikten sonra kiraya yüzde 100 bile zam yapılabilir. Yasal olarak bunun önünde engel yoktur. Ancak ev sahipleri kiracıya yüksek kira zammı konusunda baskı yapamazlar.

bazen kira sözleşmelerinde kiraya yapılacak olan zam oranı da yer almaktadır. Ancak Yargıtay kararlarına göre kira sözleşmesinde ne kadar kira zammı yazılırsa yazılsın bu oran yasal kira zammının üzerindeyse geçerliliği yoktur. Kiracı böyle bir kira zammını kabul etmek zorunda değildir.

KİRACILAR YÜKSEK KİRA ZAMMI TALEBİ KARŞISINDA NE YAPMALI?

Kiracılar geçerli bir kira sözleşmesine sahipseler yasal kira zammının üzerinde bir zam oranını kabul etmeme hakkına sahiptirler. Eğer ev sahibine tahliye taahhütnamesi verilmemişse yasal kira artış oranından zam uygulanarak ev sahibine kira ödemesi yapılmalıdır. Ödemelerin aksatılması kiracıyı zor durumda bırakacağı için kesinlikle kira zammı konusunda anlaşma sağlanması beklenmemelidir. Aksi durumda ev sahibi kira borcundan dolayı kiracının evden tahliyesi için girişimde bulunacaktır. Kiracılar kira ödemelerini aksatmadıkça ev sahipleri kira zammını yüksek oranda belirleyemezler.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@