Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Güzel Haber Geldi! İlan Sitelerinde Konut Fiyatları Gerilemeye Başladı

Konut piyasasında dengeler değişmeye devam ediyor. Kura bağlı olarak konut fiyatları düşmeye başladı. Peki indirimler gelecek mi?

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 12:25 28.12.2021 - 12:27 Elif İşçi

Ev almak isteyen vatandaşlar son zamanlarda yükselen döviz kuruna bağlı olarak büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Zam üstüne zam gelmesinin ardından konut fiyatları da değişti. Dar ve orta gelirli aileler için konut sahibi olmak neredeyse hayal oldu.

Dolar kuruna bağlı olarak ev fiyatlarına zam yapıldı. Sadece sıfır daireler değil aynı zamanda ikinci el konutlara da zam geldi. Pek çok vatandaş kara kara nasıl ev alacaklarını düşünmeye başlamıştı.

KONUT PİYASASINDA ZAMLAR GERİ ALINMAYA BAŞLADI

Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Güzel Haber Geldi! İlan Sitelerinde Konut Fiyatları Gerilemeye Başladı2

Kur fiyatlarında meydana gelen değişiklik sonrasında emlak sektöründe de değişim devam ediyor. Ancak kur dengesinin sağlanması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların ardından kur hızla düşüş yaşamıştı. Yaşanan sert düşüş sonrasında pek çok zam geri alınmaya başladı.

Yapılacak yeni zamlar da iptal edilmişti. Yapılan indirim ve kampanyaların ardından vatandaşlar emlak piyasasında da bir düzenleme yapılmasını beklerken sonunda beklenen oldu. Son günlerde konut piyasasında ilanlar geri çekilmeye başlandı. İlanların birçoğu yeniden güncellenmeye başladı. Bunun üzerine şimdiye kadar ilanlarda ortalama yüzde 13 oranında bir indirim yapıldı. İndirimlerin devamının geleceği düşünülüyor.

HENÜZ YENİ BİR İNDİRİM YOK

Normal şartlarda dolarla gayrimenkul satışı yasak ancak endeksleme yapıldığı için kura bağlı olarak fiyatlar değişmişti. Bunun ardından gerilemenin yaşanması üzerine yeniden fiyatlar yerine gelmeye başladı.

Zamların geri alınması konut piyasasında heyecana neden oldu ancak düşünüldüğü zaman bir fiyat gerilemesinin olmadığı belirlendi. Aslında yapılan büyük zamlar ufak ufak da olsa geri alınmaya başladı. Bu durum indirim olarak değerlendirilmemeli. Henüz bir indirimin olmadığı belirlendi. Ama piyasada pazarlık hakim. Şimdilerde pazarlık payının yüzde 10 seviyelerinde olduğu düşünülüyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@