Ev Sahibi ve Kiracı Olan Herkesi İlgilendiriyor! Aidat Zamlarına Enflasyon Dopingi

Enflasyonda yaşanan yükseliş aidat zammı 2022 için yapılan hesaplamaları da etkiledi. Kiralık ve satılık ev fiyatları rekora koşarken vatandaş birde yüksek aidat ile savaşıyor!

Emlak Haberleri 26.01.2022 - 09:10 26.01.2022 - 09:13 Gülcan Özer

Çok katlı apartmanlar ve sitelerde yaşayan kişiler son yıllarda artık iyiden iyiye cep yakmaya başlayan yüksek aidat sorunu ile mücadele etmeye çalışıyor. Özellikle de 2021 yılında yükselişe geçen enflasyon rakamları sonrası pek çok sitede aidat tutarı kiralar ile yarışmaya başlarken 2022 senesine girilmesi ile yapılan yeni zam güncellemeleri ceplerdeki yangını arttırdı. 

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere pek çok şehirde insanlar yüksek aidat tutarlarını protesto etmek amacı ile eylemler düzenlerken bazı site yönetimlerinin yüzde 100'lere varan artışlara imza atması vatandaşı isyan ettirdi. Doğalgaz ve elektrik faturalarına gelen zamların da etkisi ile sitelerde aidatlar ödenemez hale geldi. 

VATANDAŞI YÜKSEK AİDAT ZAMMI ÇARPTI! 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile iğneden ipliğe pek çok ürüne gelen yüksek zamlar nedeniyle vatandaş geçim sıkıntısına düşerken aidat zamlarına gelen yüksek zamlarda tepki çekti. Sitelerde ev sahipleri ve kiracıları mağdur eden fahiş aidat ücretleri son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasına girerken bazı sitelerde ortak alanların ısıtma, aydınlatma giderlerini de ayrı ödenmesi külfeti arttırdı. 

aidat-krizi-manşet

Site yönetimleri ise asgari ücrete yüzde 50 zam geldiğini, kapıcı maaşı, güvenlik görevlisi maaşı, kalorifer ustası maaşı gibi giderlerin arttığını, doğalgaz ve elektrik ücretlerine yapılan zamların ortada olduğunu belirterek başka türlü ne çalışanların maaşlarını ödeyebileceklerini ne de gelen faturaları yatırabileceklerini söyleyerek yapılan zamları savundu. Sitelerde oturan emekliler ise artık aidat ödeyemez hale geldiklerini belirterek aidatlara yapılan yüzde 60-70 zamları eleştirdiler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@