Ev sahiplerine emlakçılardan fiyat uyarısı! Fiyatlar yükselirse konut satışı durur!

Kamu bankaları tarafından gerçekleştirilen konut kredisi faiz indiriminin ardından vatandaşlar yoğun bir şekilde konut almak için emlakçılara başvurdu.

EMLAK HABERLERİ 10.08.2019 - 16:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kamu bankaları tarafından gerçekleştirilen konut kredisi faiz indiriminin ardından vatandaşlar yoğun bir şekilde konut almak için emlakçılara başvurdu. Emlakçılarda talebin artmasıyla birlikte ev sahiplerinin artış yapılmaması hakkında uyarıda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen faiz indirimi kararı sonrasında kamu bankaları da konut kredilerin faiz indirimine gitti. Kamu bankalarının faiz indirimine yönelmelerinin ardından vatandaşta bankalara kredi başvurusunda bulundu.  Konut faizi indirimi gerçekleştiren 3 kamu bankasına bir haftada 34 bin kişi 5,9 milyar liralık başvuruda bulundu.KONUT KREDİSİ FAİZ İNDİRİMİ SONRASINDA EMLAKÇILAR UYARDI!Konut kredisinde oranlar yüzde 0,99’a, vade, 180 aya çıktı. Konut faizi indiriminin ardından hareketliliğin aynı seviyede sürdürülmesini isteyen emlakçılar, ev sahiplerine fiyat artış uyarısı yaptı. Fiyatların konut kredisi faiz indirimlerinin ardından arttığına dikkat çeken emlakçılar böyle giderse yine konut satışlarında durma yaşanacağını dile getirdi.FAİZ İNDİRİMİ KONUT SATIŞLARINDA HAREKETLİLİĞİ SAĞLADITüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, faiz indirimleriyle beraber konut sektörünün canlandığını belirterek, “Zaten sektörün önündeki en büyük sıkıntı faizlerin yüksek olmasıydı. Vatandaşlar faiz getirisi azalacak diye konut fiyatları yükselmeden bir an önce konut araştırmaya başladı” diyerek vatandaşların konut alımına yöneldiğini aktardı.Konut kredisi faiz indirimlerinin ardından konut sahiplerinin konutlara zam yaptığı görüldü. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Gayrimenkul piyasasında başlayan bu hareketlilik zam yapılırsa biter” dedi.İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Faiz indirimi diğer bankalarda olursa hareketlenme çok daha hızlı olur. Bizde henüz gayrimenkul fiyatları zamlanmadı. Alım yapacaklar ellerini çabuk tutsun” dedi.FİYATLAR YÜKSELİRSE SATIŞLAR DURUR!Uzmanların dile getirdikleri tahminlere göre ilerleyen süreçte konut sahiplerinin yapmış oldukları bu gereksiz zamlar konut piyasasında yeniden bir durulmaya neden olacak gibi duruyor. Konut alımlarının yeniden durması ise ekonomik olarak sıkıntıların yeniden ortaya çıkmasına neden olacak. Bundan dolayı da uzmanlar konut sahiplerini zam yapmamaları konusunda uyardı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@