Ev Sahiplerine Kötü Haber! Kiracının Borcundan Ev Sahibi Sorumlu

Apartmanlarda ve sitelerde oturan kişiler fahiş aidat zamları nedeni ile mağdur olmaya devam ederken ev sahiplerine kötü bir haber daha geldi.

Emlak Haberleri 07.04.2022 - 15:50 07.04.2022 - 15:50 Gülcan Özer

Aidat zamları nedeni ile hem kiracılar hem de ev sahipleri mağdur olmaya devam ederken evini kiraya veren ev sahipleri için bir kötü haber daha geldi. Kiracının aidat borcu hakkında ne yazık ki sorumluluk tartışmalarına dair yeni bir açıklama daha geldi. 

Kiracının aidat borcundan malikin sorumluluğu konusunda farklı tartışmalar yaşansa da Avukat Feride Hilal İmal konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında sorumluluğun ev sahibine ait olduğunu dile getirdi. Peki, kiracının aidat sorumluluğu nedir, kiracının ödemediği aidat borcunu kim öder, kiracı aidat ödemezse ne olur?

KİRACI AİDAT ÖDEMEZSE NE OLUR?

Apartmanlarda aidat borcu nedeni ile yaşanan tartışmalar ödenen aidatlara gelen rekor zamların ardından daha da alevlenirken kiracılar ile ev sahipleri arasında da borçlar nedeniyle anlaşmazlıklar yaşanıyor. Bazı binalarda kiracılar yüksek aidat nedeni ile ödeme yapmak istemezken biriken borçlar ev sahiplerini mağdur ediyor. 

634 sayılı kanun kapsamında aidat ödeme sorumluluğu kat malikine ait olurken, kira sözleşmesi ev sahibi ile kiracı arasında bir sözleşme olduğu için site ve bina yönetimlerini bağlamıyor. Bu nedenle aidat borcu nedeniyle bina ve site yönetimlerinin kiracıya başvuru yapmadan direkt olarak ev sahibine başvuru yapma hakkı bulunuyor. Kiracının aidat borcu ne yazık ki doğrudan ev sahibini ilgilendiriyor ve bina yönetimi de biriken borcu ev sahibinden tahsil edebiliyor. Ev sahiplerinin mağdur olmamak adına aidat borçlarını kontrol etmeleri gerekiyor.

 Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@