Ev sahiplerinin yeni uyanıklığı! Kira sözleşmesini hemen imzalayanlar vakitsiz çıkmak zorunda kalabilirsiniz

Ev sahipleri son dönemlerde kira sözleşmeleri ile birlikte boş tahliye kararnamesi imzalatıyorlar. Bu sayede hızlı bir şekilde evi boşaltma hakkı olan ev sahipleri tahliye talep edebiliyorlar.

Emlak Haberleri 13.05.2022 - 14:28 13.05.2022 - 14:28 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Kira sözleşmesi imzalarken vatandaşların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Zira okunmadan ve tüm detayları incelenmeden imzalanan kira sözleşmeleri ileride çok sıkabiliyor. Öyle ki kiracılar, yeni sözleşme yenilemelerine rağmen birden tahliye talebiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Okunmadan imzalanan sözleşmeler nedeniyle kiracılar mahkeme yoluna da gitseler bir sonuç elde edemiyorlar. 

KİRACILAR DİKKAT TARİH OLMADAN İMZALANAN SÖZLEŞME TAHLİYE KARARINIZ OLABİLİR

Kira kontratı, kira sözleşmesi günümüzde çok önemli. Ev sahipleri ve kiracılar için mağduriyet oluşmasının önlenmesi adına çok dikkatli doldurulması gereken kontratlar bir nevi garanti formu kapsamında bulunuyor. Kira kontratı genel özellikler dışında özel istekler de içerebilir. Bu kapsamda kontrat imzalanmadan önce tüm maddeler tek tek okunmalı ve doğruluğundan emin olunmalı.

Kira kontratı ile birlikte imzalanması istenen bir diğer evrak ise tahliye taahhütnamesi oluyor. Bu belge ev sahibine, hukuki olarak haklı nedenle kiracıyı tahliye edebilmek ve en hızlı bir şekilde evi boşalttırmak için güvence veriyor. Kiracılar için ise belge mağduriyet oluşturabiliyor. Y

aşanan son örnek tüm kiracılar için uyarı niteliğinde. Hürriyet'te yer alan habere göre;

Antalya’da yaşayan Zeynep ve Özgür Fırat çifti, oturdukları evi kiralarken ev sahibi tarafından imzalatılmak istenen tahliye taahhütnamesini ‘tarih olmadan’ imzaladılar. Daha sonra ise kira fiyatları yükselince ev sahibi tarihi kendi doldurdu kiracılarını çıkarmak istedi. Sözleşmelerini iki ay önce yenilemiş olmalarına rağmen çift, bir anda tahliye kararıyla karşı karşıya kaldılar. 

Kiracıların Ne Yapması Gerekiyor?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz ev sahipleri tarafından kiracılara imzalatılmak istenilen tahliye taahhütnamesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kiracıların neler yapabileceğine ilişkin bilgi beren Kiraz, "Yargıtay sözleşme içeriğinde yer alan ve sözleşme ile aynı gün imzalatılan tahliye taahhüdünü geçerli kabul etmiyor. Bu nedenle piyasada tarih alanı ya boş bırakılan ya da kira sözleşmesi tarihinden bir süre sonra düzenlenmiş gibi tahliye taahhütnamesi düzenleniyor. Bu şekilde düzenlenen tahliye taahhütleri altındaki imza kiracıya ait ise geçerli oluyor." dedi. Yargının imzaya baktığını ve kiracının böyle bir tahhütname vermesi durumunda ise kararın geçerli olacağını söyledi. 

Kiracıların temel olarak boş tarihli taahhütname imzalamamaları gerekiyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@