Ev Satın Alacakları Korkutan Açıklama! Konut Fiyatları Yüzde 100 Artacak!

İnşaat maliyetlerinde meydana gelen artışların konut fiyatlarını yükselteceğini söyleyen inşaat sektörü temsilcileri vatandaşların konut satın almak için 30 yıl gibi uzun bir süre çalışmak zorunda kalabileceklerini belirttiler.

Ev Satın Alacakları Korkutan Açıklama! Konut Fiyatları Yüzde 100 Artacak!

Türkiye'de büyüme ve istihdam konusunda staratejik bir sektör olan inşaat sektöründe zor bir süreç yaşanıyor. Mart ayında TÜİK'in resmi rakamlarına göre inşaat maliyetlerinde yüzde 31,97 oranında yükselme meydana geldi. Ancak inşaat sektöründe yapılan araştırmalara göre ise inşaat maliyetlerinin yükselişi yüzde 145'leri buldu. Bu maliyet artışının konut fiyatloarına yansımaya başladığı bildirilirken kamu projeler yapan firmaların iflas etme endişlesi yaşamaya başladıkları ifade edildi.

KAMU MÜTEAHHİTLERİNİN YÜZDE 20'Sİ İFLAS EDEBİLİR

Türkiye Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu bir değerlendirme yaparak, “İnşaat maliyetlerindeki artışlar çok büyük bir sorun haline geldi. Kredi faizlerindeki artışlar demir ve çimento fiyatlarını tetikledi. Müteahhitler önceden de ucuz kredi temin edemiyorlardı. Ancak şimdi kurda da dalgalanma yaşanıyor. Yüzde 10-15 karla iş yapan insanlar artık öz sermayelerini tüketecekler. Bu konu kamu müteahhitlerinde büyük bir riski de ortaya koyuyor. Eğer sözleşmelerinde fiyat farkı yoksa kamu müteahhitlerinin yüzde 20'si iflas edebilir.” dedi.

ARTIK BİR EV SATIN ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK GEREKECEK

Özyurtlar İnşaat'ın kurucusu olan Tamer Özyurt bir değerlendirme yaparak, “Türkiye adeta 1970'li yıllara geri döndü. İnsanların maddi imkanları ile ev sahibi olabilmeleri için 30 yıl çalışmaları gerekecek. Faiz artışı ve kur dalgalanmaları ile inşaat maliyetleri yüzde yüz arttı. Şu anda yerli alıcı için konut kredisi faizlerini yüzde sıfıra dahi indirseniz konut satamazsınız. Çünkü insanların ellerinde konut satın almak için bir peşinatları kalmadı.” ifadelerini kullandı.

SADECE YABANCIYA KONUT SATARAK SEKTÖR AYAKTA KALAMAZ

Karden İnşaat Yönetim kurulu başkanı Paşa Karadeniz de inşaat sektörünün ayakta kalmasının mümkün olmadığını söyleyerek, “Son 1,5 yılı hesapladığımızda inşaat maliyetlerinde yüzde 100 artış meydana geldiğini net şekilde tespit edebiliyoruz. Şu anda yerli alıcı olmaması sektörün önünü görememesine neden oluyor. Yabancıya konut satışı yaparak ayakta kalmak mümkün değil. Türkiye'de inşaat sektörü gerilerle ekonomi geriler.” açıklamasını yaptı.

KONUT FİYATLARI YÜZDE 100 ARTACAK

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İsmail Kahraman ise konut fiyatlarının yükselişine dair bir çalışma yaptıklarını belirterek, “İnşaat aypı malzemelerine büyük zamlar geldi. Bazı kalemlerde bu zamlar yüzde 145 seviyesine kadar ulaştı. Böyle bir ortamda yeni bir konut projesi üretmek gerçekçi olmaz. Bu maliyet artışları vatandaşa yüzde 100 olarak yansıyacaktır. Bugün 500 Bin TL'ye satılan bir konut bundan sonra 1 Milyon TL'ye satılacaktır. Bu fiyat artışını engellemenin bir yolu kesinlikle yok. Müteahhit ya zarar edip batacak ya da projeyi yarım bırakacak. Fiyat artışı kaçınılmaz hale gelmiştir.” dedi.

SONRAKİ HABER