Evergrande Krizi Son Dakika: Çinli Emlak Devi Zararına Hisse Satışına Başladı!

Tüm dünya tarafından yakından takip edilen Evergrande krizi hakkında bir son dakika gelişmesi yaşandı. Zor durumda olan ve temerrüde düşmemek için mücadele veren şirkette hisse satışı başladı!

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 09:20 18.11.2021 - 09:20 Gülcan Özer

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Evergrande krizi hakkında yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. Piyasaların iflas haberi ile çalkalandığı ve büyük yankı uyandıran temerrüd haberleri ile adını tüm dünyaya duyuran Evergrande ödemelerini son saatler içerisinde yapmıştı. 

Emlak piyasasında yeni bir Lehman Brothers krizi endişesi yaratan ve dünyanın yeni siyah kuğusu olarak gösterilen Evergrande deyim yerindeyse iflastan kıl payı kurtulmuş, hatta ödemelerin son saatler içinde yapılması nedeniyle hakkında pek çok iflas etti haberi de yapılmıştı. Süreçte Evergrande için yeni bir son dakika gelişmesi yaşandı. 

EVERGRANDE HİSSE SATIŞI İÇİN KARAR  ALDI! 

HengTen Networks Group Ltd.’deki tüm hisselerini satma kararı aldığı yönünde ki açıklamasını Hong Kong Borsası’na açıklama yaparak duyurdu. Büyük bir likidite krizi yaşayan Çinli emlak devi böylelikle hakkında çıkan kriz iddiaları sonrasında ilk kez borsada işlem gören bir şirketini elden çıkarmış olacak. 

Hisse satışı hakkında Hong Kong Borsası'na yapılan açıklamada Allied Resources Investment Holdings Ltd. şirketine 1.28 Hong Kong doları hisse başı ücretle satılacak paylar ile şirketin toplamda 273 milyon dolarlık gelir elde edeceği belirtiliyor. Ancak hisse başı değeri zararına belirlendiği için şirket bu satıştan 273 milyon dolarlık gelir elde etmesine rağmen 1,1 milyar dolarlık bir zarara uğrayacak. Gayrimenkul yönetim şirketi Country Garden Services Holdings Co.’nun Hong Kong borsasında işlemleri sebep gösterilmeksizin durdurulması da Çin'de ikinci bir emlak krizi olarak yorumlanırken borsadan gelecek resmi açıklama bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@