Evi Olanlar Binlerce Lira Ödemişlerdi! Tapu Kadastro, Belediye ve Bankalar İade Edecekler

Geçmişte ev almış olanlar vatandaşlar bankalardan, Tapu Genel Müdürlüğü'nden yada belediyelerden alacaklı olabilirler. Binlerce TL'ye ulaşan ödemelerin ne olduğu ve nasıl alınacağı haberimizde.

Emlak Haberleri 12.01.2022 - 15:18 12.01.2022 - 15:18 Mustafa Karagöz

Konut kredisi kullanarak alınan evlerde vatandaşlar kurumlara yapılan ödemelerin dışında bankalara da bazı masraf ödemeleri yapıyorlar. Kredisiz ev alımlarında da belediyeler ve Tapu Genel Müdürlüğü'ne ödenen ücretler vatandaşların cebinden masraf kalemi olarak çıkıyor. Ancak tüm bu masraf ödemelerinde bazı özel durumlar var. Eğer vatandaşlar bu özel durumların içerisinde yer alıyorlarsa bu masrafları ödemiyorlar. Hatta ev almış ve daha önceden ödeme yapmış olanlar ise geri iade alıyorlar. Peki iade alınabilen masraf ödemeleri neler, geri nasıl alınır? İşte detaylar;

BİNLERCE TL TAPU HARCI 2022'DE İADE EDİLECEK

Vatandaşların ev alım aşamasında yapmış oldukları ödemelerin ilk sırasında tapu harcı geliyor. Genellikle alıcı tarafınan ödenen tapu harcı ödemesi evin değerinin yüzde 4'ü tutarında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne ödenir. 350.000 TL değerinde bir ev alacak bir vatandaş tapu harcının tamamını kendisi ödemesi durumunda kuruma 14.000 TL harç parası ödeyecek. 

Tapu harcı ödemelerinda özel durum var. Eğer vatandaşların alacakları daireler kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen binalarda bulunuyorsa vatandaşlar harç ödemezler. Yani binlerce TL'lik tapu harcı masrafından kurtulursunuz. 

Ödeyenler Nasıl Alacak?

Ev satın alan ve evin kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen bir bina olduğunu bilmeyen bu yüzden tapu harcı ödemesi yapan bir vatandaş geri iade alabilir. Yapması gereken işlemler ise satın alınan evin kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen konutta olduğunu gösterir belge, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunmak. Kurum başvuruyu inceledikten sonra ödemeyi iade edecektir. 

KONUT KREDİSİYLE EV ALANLAR DİKKAT SİZİNDE İADE HAKKINIZ VAR

Konut kredisi ile ev alanlar; daireyi alım sürecinde ödedikleri masrafların dışında bankalara da masraf ödemesi yapıyorlar. Bu ödemelerin başında olan ve iade hakkı bulunan ekspertiz ücreti bulunuyor. Ekspertiz ücreti ortalama 1.000 TL ile 1.400 TL olarak ödenir. Ödemeler bankaya yapılır. Ancak bankalar ekspertiz ücreti alırken ekspertiz çalışmasını yapan firma tarafından düzenlenen faturayı müşteriye vermek zorunda. Eğer firma adına müşteri için kesilen fatura verilmemişse müşteriler iade alırlar. Başvurular bankaya ardından tüketici hakem heyetine yapılır. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ BİLİNMİYOR

Emlak vergisi ödemelerinde de muafiyet durumu var. Emlak vergisi ödeyenler muaf olduklarını bilmeden ödeme yaparlarsa belediyelere başvuruda bulunabilir ve geri iade alabilirler. Emlak vergisi muafiyeti olan grup; Aylığı dışında geliri olmayan emekliler, geliri olmayanlar, şehit yakınları, engelli vatandaşlar, gaziler, vefat eden emekli, gazi, engelli yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konut alanlar emlak vergisi ödemezler. Eğer vatandaşlar belediyelere emlak vergisi ödemişlerse 5 yıl içinde iade başvurusunda bulunabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@