Evin Değeri Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Evin değeri bazı kriterlere bağlı olarak hesaplanmakta olup evin satımı ve alımını etkileyen fiyat aralığını bulmaya yardımcı olmaktadır.

Emlak Terimleri 26.06.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Evin değeri bazı kriterlere bağlı olarak hesaplanmakta olup evin satımı ve alımını etkileyen fiyat aralığını bulmaya yardımcı olmaktadır.

Evin değeri, evin unsurlarına bağlı olarak hesaplanmaktadır. Emlak sektöründe çok önemli bir yeri bulunan ev değeri hesaplama işlemi profesyonel emlak danışmanları ve uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Ekspertiz raporu ile de belirlenebilen ev değerlerinin hesaplanmasında objektif ve profesyonel davranılması gerekmektedir.Evin satışı için belirlenecek olan tutarın hesaplanması, evin değerinin hesaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Evin değerini hesaplamak isteyenler ekspertizler ile görüşerek bir rapor hazırlatabilmektedir. Evin değerinin hesaplanması sırasında birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Evin Değeri Ne Anlama Gelmektedir?Evin değeri, satışı yapılacak olan gayrimenkulün değerinin hesaplanması anlamına gelmektedir. Daha fazla ya da daha az gibi fiyatlara satılmasının önüne geçilmesi için yapılan bir değerlendirme olan ev değeri hesaplama işlemi uzmanlar tarafından yapılmaktadır.Ev değerini hesaplamak için yapılan bazı işlemler bulunmaktadır. Evin değerini hesaplama sırasında sadece gayrimenkulün değil dış etkenlerin de hesaba dahil edilmesi gerekmektedir. Objektif bir ev değeri hesaplama işlemi için profesyonel bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. Evin satışı sırasında da hazırlanan bu ekspertiz raporu kullanılabilmektedir. Evin Değeri Nasıl Hesaplanmaktadır?Ev değerini hesaplamak için belli unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Evin gerçek fiyatının ortaya çıkarılması için yapılması gereken bir işlem olan ev değeri hesaplama süreci uzmanlara yaptırılmalıdır.Evin değerini hesaplamak için birçok kritere dikkat edilmesi gerekmektedir. Konut kredisi ekspertiz raporu ile alınabilmekte olup konut üzerine kredi almak isteyenlerin de bu değeri hesaplatması gerekmektedir. •    İl, ilçe•    Merkeze olan mesafe •    Ulaşım kolaylığı •    Gayrimenkul etrafındaki sosyal ve temel ihtiyaçların giderilmesine yetecek kadar iş yeri bulunması •    Metrekare •    Banyo •    Oda •    Kat sayısı •    Bina yaşı Gibi unsurlar ile evin değeri hesaplanmaktadır. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@