Evinde Köpek Besleyenler Dikkat! Bakanlık Açıkladı 11.000 TL Cezası Var Ödemek Zorunda Kalabilirsiniz

Tarım Bakanlığı yayımladığı son genelgesi ile beslenmesi yasak olan köpek cinslerine bir yenisi ekledi. Listede olan köpeklerin beslenmesi durumunda ise 11.000 TL ceza ile karşılaşılabilir.

Emlak Haberleri 09.12.2021 - 16:18 09.12.2021 - 16:18 Mustafa Karagöz

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan ve Bakan Bekir Pakdemirli'nin imzasının bulunduğu genelge ile beslenmesi yasak olan köpek cinslerinin sayısı arttı. Daha önce listede olan Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa köpek cinslerine ek olarak American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkında olan köpeklerin de eklendiği bildirildi. 

BU LİSTEDE OLAN KÖPEKLERİN BESLENMESİ YASAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilen listede bulunan köpeklerin kayıt izin belgesi olmadan beslenmesi yasak. Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler; genelge kapsamında kayıt belgesiz, tasmasız ve ağızlık olmadan dolaştırılamayacak. Özellikle bu ırk köpekler halkın yoğunlukla bulunduğu alanlarda ve çocuk parklarında gezdirilemeyecek. 

Yazılı bir açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı "7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu İle Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun" geçtiğimiz Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlandığını ve uygulamaya girdiğini hatırlattı.

Bakanlık; 14 Temmuz tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14’üncü maddesinin ilgili bendinde bildirilen" hayvanların üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır" maddesini de hatırlattı. 

Bu Köpek Irklarının Tümü Listede

Ayrıca ilgili listenin bakanlık bünyesinde ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşturulan komisyon tarafından belirlendiği aktarıldı. Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa ırklarına ek olarak American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler bu listenin içerisinde yer alıyor.

7 ARALIK'TA UYGULAMAYA GİREN GENELGE MADDELERİ HATIRLATILDI

Orman Bakanlığı yazılı açıklamasının devamında ise 7 Aralık tarihinde Resmi Gazete'de yer alan Tehlike Arz Eden Hayvanlar İle İlgili Genelge’nin uygulamaya girdiği vurgulanarak listede yer alan köpek ırklarının 14 Ocak tarihine kadar kısırlaştırarak kayıt altına alınması gerektiği ifade edildi.

14 OCAK TARİHİNE KADAR KAYIT BELGESİ ALINMASI ZORUNLU

Kayıt altına alma işlemlerinde köpek sahipleri mikroçip işaretlemelerini, kısırlaştırdıklarına dair belgeleri PETVET sistemine kaydetmetmek için bulundukları il ve ilçelerdeki tarım müdürlüklerine gidecekler. 

KURALLARA UYMAYANLARA 11.000 TL CEZA KESİLECEK

Tarım Bakanlığı yazılı açıklamasında kayıt belgesi oluşturulmaması ve diğer önlemler olmadan dolaştırılması durumunda idari yaptırım uygulanacağı açıklandı. Bakanlık şartları yerine getirmeyen köpek sahiplerine verilecek cezaya dair “Bu hükümlere aykırı hareket edenlere, 11 bin TL idari para cezası verilecek; belirtilen yasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idari para cezası verilerek hayvanlara el konulacak ve en yakın belediye tarafından hayvan bakım evine götürülecektir” ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@