Evini Tamir Ettireceklere Bakanlıktan 20.000 TL Tadilat Parası! Almak için...

Aile Bakanlığı 2021 yılı barınma yardımları kapsamında 20.000 TL'ye kadar bakım onarım tadilat parası sağlıyor. Bakım parası almak için ise ilan edilen koşulların sağlanması şart.

Emlak Haberleri 29.09.2021 - 22:00 29.09.2021 - 22:00 Mustafa KARAGÖZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2021 yılı barınma yardımları 4 başlıktan oluşuyor. 3 yardım her dönem aileler için sağlanırken bir yardım ise doğal afet dönemlerinde eşya yardımı olarak sağlanıyor. 2 barınma yardımı ev yapım aşamasında sağlanırken geriye kalan son yardım ise tadilat için ödenir. Peki tadilat parası almak için şartlar neler?

AİLE BAKANLIĞI 2021 YILI TADİLAT YARDIMI

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan destekler arasında yer alan tadilat, bakım onarım parası her aileye ödenmez. Bakanlık destek ödemelerinin belli şartların sağlanması durumunda ödendiğini ve her şartın sağlanması gerektiğini bildirdi. 

İlan edilen başvuru şartları arasında ilk koşul ailelerin ekonomik durumlarının kötü ve sosyal yardım alıyor olması. Bu şart kapsamında bakanlık zor durumda bulunan ailelerin daha güzel koşullarda yaşayabilmeleri amacıyla tadilat desteği sunuyor. 

aile bakanlığı tadilat parası

Diğer Şartlar

* Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olması. 2021 yılı için 852,53 TL'den düşük olması.

* Onarımı yapılacak evin  ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma

Aile Bakanlığı'ndan Yapılan Açıklama

Tadilat desteğinin hangi amaçla ve kimlere sağlandığına ilişkin Aile Bakanlığı'nın resmi sitesinde "Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır." açıklaması yapıldı. 

aile bakanlığı tadilat parası 2

ALMAK İÇİN NELER YAPILACAK?

Tadilat parası almak isteyen aileler başvuruda bulunacaklar. Başvuru işlemleri ise vatandaşların yaşadıkları ilçe birimleri üzerinden şahsen yapılacak. 

İlan edilen şartları taşıyan ve ekonomik durumu kötü olan aileler ilk işlem olarak kendi yaşadıkları ilçe kaymakamlığına gidecekler. Kaymakamlık bünyesinde yer alan ve Aile Bakanlığı'na bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilecek. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giden vatandaşlar barınma yardımları kapsamında tadilat desteği için başvuru yapmak istediklerini belirletecekler. 

İlk başvuru işlemi bu şekilde başlayacak olup daha sonra inceleme süreci başlayacak. İncele süreci sonunda Aile Bakanlığı, ailenin destek alabileceğine karar verirse ödeme yapılacak. 

aile bakanlığı tadilat parası 3

NE KADAR DESTEK ALINIR?

Tadilat Parası kapsamında Aile Bakanlığı 20.000 TL'ye kadar ödeme yapar. Destek ödemeleri ailenin ihtiyacına, talebine ve yaşanan evin çok kötür durumda olmasına göre de belirlenebilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@