Evlerini Akrabaya Bedelsiz Kiralayanlar Dikkat! Yüklü Ödeme Yapmak Zorunda Kalabilirsiniz!

Kira gelir beyannamesi verilmezse ne olur? Akrabaya bedelsiz kiralanan evler için ev sahipleri ödeme yapmak zorunda kalırlar mı?

Emlak Haberleri 30.11.2021 - 00:43 30.11.2021 - 00:43 Engin Uzunoğlu

Sahibi oldukları evleri akrabalarına bedelsiz olan kiralayanların bazı ödemelerle karşılaşabilecekleri bildirildi. Sahip olunan konut için herhangi bir kira geliri elde edilemese bile vergi yükümlülüğü ortadan kalkmamaktadır. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen ev sahipleri ise ek ödemelerle hatta vergi cezalarıyla dahi karşılaşabilirler. Peki bedelsiz kiralanan evler için ev sahiplerinin hangi ödemeleri yapmaları gerekir?

BEDELSİZ EV KİRALAYANLAR DİKKAT!

Bazı vatandaşlar sahip oldukları evleri ekrabalarına bedelsiz olarak kiralayabiliyorlar. Örneğin babanın sahip olduğu ev çocuğa veya amcanın sahip olduğu ev yeğene bedelsiz olarak kiralanabilir. Ancak bu durum kira gelir vergisi ödemekten kurtuluş anlamına gelmemektedir. Herhangi bir kira geliri elde edilemese de kira gelir beyannamesinin verilmesi gerekir. Bu beyannameyi asgari düzeyden verebilmek mümkündür ama emsal değerlerle arasında büyük farklar oluşması yeni bir vergi incelemesinin kapısını aralayabilir.

KİRA GELİRİ OLMASA DA VERGİSİ ÖDENMELİ

Kira geliri elde edemeyen ev sahipleri bunun vergisini ise ödemek zorundalar. Mesela yeğenine bedava kiralama yapan bir ev sahibi bunun için kira gelir beyannamesi vermeli ve bundan tahakkuk eden vergiyi de ödemelidirler. Bu ödemelerin yapılmaması durumunda ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'Nın vergi incelemelerine muhatap olunabilir. Bunu engellemenin yolu ise cezai yaptırımlarla karşılaşmadan kira gelir beyannamesini verip çıkan vergiyi ödemektedir. 

KİRA GELİR BEYANNAMESİ VERİLMEZSE NE OLUR?

Kira gelir beyannamesinin verilmemesi durumunda pek hoş olmayan gelişmeler yaşanabilir. Öncelikle herhangi bir vergi incelemesi yapıldığında vergi ziyanı olduğu ortaya çıkar. Bu da ödenmesi gereken verginin katlanması anlamına geliyor. Hem kira gelir ver4gisi, hem gecikme faizi hem de vergi cezası ödemek zorunda kalan ev sahipleri yüklü bir ödeme yapmak zorunda kalabilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@