Eylül 208 Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren kira artış oranı ne yazık ki enflasyon yüzünden yüksek çıkmaya devam ediyor. Peki, Eylül 2018 kira artış oranı ne zaman belli olacak?

EMLAK HABERLERİ 24.08.2018 - 09:30 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren kira artış oranı ne yazık ki enflasyon yüzünden yüksek çıkmaya devam ediyor. Peki, Eylül 2018 kira artış oranı ne zaman belli olacak?

Bilindiği üzere ev sahipleri ile kiracılar arasında kira sözleşmesi sona erdiği anda yenilenmesi durumunda belirli bir kira artış oranı uygulanmaktadır. Bu oran kira sözleşmesi içerisinde yer alan bir madde bulunmuyorsa ÜFE üzerinden hesaplanır. Kira Artış Oranı Nedir?Ülkemizde kira sözleşmeleri yıllık olarak düzenlenmekte olup kira sözleşmesi süresi dolmasına rağmen iptal edilmezse bu durumda yenilenmiş kabul edilir. Kira sözleşmesi yenilendiği anda ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar. Bu zam oranı kira sözleşmesi maddeleri arasında yer alıyorsa bu maddeye göre kira zammı yapılır. Yani kira sözleşmesine zam oranı açıkça belirtildiyse bu durumda kira zam oranı olarak bu oran uygulanır. Ancak sözleşmede böyle bir madde bulunmazsa bu durumda ÜFE oranı üzerinden zam yapılır. Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?Yürürlükte olan kanunlar kapsamında ev sahipleri en fazla TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık ÜFE ortalaması üzerinden zam yapabilmektedir. Bu oran uygulanabilecek en yüksek zam oranı olup ev sahibi bu rakamı geçmeden dilediği kadar oranda zam yapabilir. Eylül 2018 kira artış oranı 3 Eylül 2018 tarafından açıklanacak olup ilan edildiği anda sitemiz üzerinden hemen duyurulacaktır. Kira zam oranı hesaplaması da sitemiz üzerinden yapılmakta olup örnek hesaplama ile sizde ne kadar kira ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Emlak365.com 
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@