Eyüp Haberleri Son Dakika: İBB KİPTAŞ Yeşilpınar Kentsel Dönüşüm Eylemine Polis Müdahalesi!

Eyüpsultan Yeşilpınar Mahallesi kentsel dönüşüm projesi nedeni ile mahallede gerginlik yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ tarafından başlatılacak olan projeye mahalleliler karşı çıkarken büyüyen olaylara polis müdahale etti.

Eyüp Haberleri Son Dakika: İBB KİPTAŞ Yeşilpınar Kentsel Dönüşüm Eylemine Polis Müdahalesi!

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızı ile devam ederken bazı bölgelerde yaşanan sorunlar ne yazık ki devam ediyor. Bunlardan biri de Eyüpsultan Yeşilpınar Mahallesi kentsel dönüşüm projesi nedeni ile yaşandı.

EYÜPSULTAN YEŞİLPINAR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN İBB VE KİPTAŞ KARŞITI EYLEM YAPILDI!

İstanbul'da kentsel dönüşümün en sorunlu olduğu bölgeler arasında yer alan Eyüpsultan Yeşilpınar Mahallesi sakinleri bugün kendilerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ tarafından adaletsiz bir kentsel dönüşüm sözleşmesi dayatıldığını iddia ederek yıkım öncesi eylem yaptı.

Kentsel dönüşüm yıkım ekipleri gelmeden önce mahalleye gelen belediye görevlilerinin elektrik, doğalgaz ve su bağlantılarını kesmek istemesi üzerine olaylar çıktı. Ekiplerin aboneliklerini kesmeye çalışmalarını engellemek isteyen mahalleliler yolu kapattı. Yaşanan olaylar üzerine güvenlik güçleri olaylara müdahale etti.

Güvenlik güçlerinin olaylara müdahalesi esnasında kısa süreli arbede yaşanırken güvenlik güçleri biber gazı kullandı. Olayları görüntüleyen basın mensuplarına açıklama yapan mahalle sakinleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve KİPTAŞ tarafından kendilerine sunulan şartların adaletsiz olduğunu iddia ederek bu sözleşmeyi imzalamak istemediklerini ancak buna zorlandıklarını iddia ettiler.

Yaşanan kısa süreli arbede sonrasında mahalle sakinleri tarafından kapatılan yol açıldı. Güvenlik güçlerinin Yeşiltepe Mahallesi sakinlerine müdahale öncesi uzun süre uyarıda bulunması görüntülere yansıdı. Mahalle sakinleri müdahale öncesi istiklal marşını okurken yıkıma karşı çıktıklarını attıkları sloganlar ile dile getirirken polis müdahalesi sonrasında dağıldılar.