Fahiş Kira Zamlarına Meclis Freni! Kiralık Ev Fiyatlarında Cepleri Yakan Yangın Nasıl Söndürülecek?

Kiralık ev fiyatlarına yapılan fahiş zamlar vatandaşı mağdur etmeye devam ederken sorunun çözümü için Meclis ilk adımı attı. Kiralık ev fiyatları düşecek mi, ne zaman düşer, yükseliş sürer mi?

Emlak Haberleri 23.12.2021 - 10:30 23.12.2021 - 10:30 Gülcan Özer

Ev kiraları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken özellikle de büyük şehirlerde lüks semtlerde yer alan ev kiraları asgari ücretle yarışır hale gelmişti. Üst üste gelen çok sayıda etken kiralık ev fiyatlarını yükseltirken yükselen ev kiralarını ödemeye razı olanlar dahi ev bulamaz hale gelmişti. 

Yaşanan durum özellikle de dar gelirli vatandaşların maddi olarak daha da zor bir döneme girmesine neden olurken konu hakkında meclise araştırma önergesi verildi. İstanbul milletvekili Oya Ersoy tarafından verilen ve 19 milletvekili tarafından imzalanan soru önergesi kapsamında kiralık ev fiyatlarına acil olarak çözüm bulunması istendi. 

KİRALIK EV FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, ARTTI?

Pandeminin patlak vermesinin ardından insanların yaşam tarzlarını değiştirmesi konut sektörüne de yansımıştı. Pek çok kişi bahçeli, balkonlu geniş evlere yönelirken şehirden kaçış yaşanmıştı. Koronavirüs salgını nedeni ile tedarik zincirinde yaşanan kırılma ve ekonomik endişeler yeni konut üretimini sınırlandırırken Türkiye'nin Suriye başta olmak üzere yoğun göç alması da evlere yoğun talep oluşmasına neden olmuştu. 

Pandemi nedeni ile uzaktan eğitime geçilmesi ile boşalan evlerin 2021 senesinde yeniden yüz yüze eğitime dönüş yapılması ile kısa sürede dolması kiralık ev kıtlığı yaşanmasına neden olurken üst üste gelen tüm bu sorunlar kiralık ev fiyatlarının cep yakmasına neden olmuştu. 

meclis araştırma önergesi

EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, KONUT KİRALARI NE ZAMAN UCUZLAR, DÜŞER?

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy tarafından verilen meclis teklifi ile kiralık ev fiyatlarında yaşanan artışın nedenlerinin araştırılması ve bu soruna bir çözüm bulunması talep edildi. Kira artışlarının önlenmesinin bir barınma hakkı oldğunu belirten Ersoy 2021 senesinde dünya genelinde kiralık ev fiyatlarının en çok arttığı 5 ülkeden birinin Türkiye olduğunu dile getirdi. Araştırma önergesi meclis gündeminde görüşülecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@