Faiz İndirimi Sonrası İpotekli Konut Satışları Yeniden Artacak!

Merkez Bankası tarafından yapılan 425 baz puan faiz indirimi bankaların konut kredisi faiz oranları için düşüşü hızlandırdı. Yapılan indirimler ipotekli konut satışı rakamlarını arttıracak.

EMLAK HABERLERİ 29.07.2019 - 11:24 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Merkez Bankası tarafından yapılan 425 baz puan faiz indirimi bankaların konut kredisi faiz oranları için düşüşü hızlandırdı. Yapılan indirimler ipotekli konut satışı rakamlarını arttıracak.

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun ipotekli konut satışlarının artacağını söyledi. Faiz oranlarında yapılan indirime değinen Uytun "Faizlerdeki düşüş arttıkça talep daha da canlanacak ve konut piyasasında bir anda değil ama 3 aylık perspektifte bir canlanma bekliyorum. Faiz indirimi, konut sektöründe ipotekli satışların artması yönünde çok önemli olacak" dedi.Konuta Olan Talep Devam Edecek! Türkiye'de konuta olan talebin katlanarak artacağını belirten Uytun "Daha önce konuta çok yüksek bir arz vardı. Konut, bir yatırım aracı olarak kullanılıyordu. Şimdi ise daha çok oturum amaçlı talep söz konusu.Türkiye'de her yıl 600 bin civarında çift evleniyor, yaklaşık 150 bin civarında çift boşanıyor. Ortalama hanehalkı büyüklüğü önceden 5 kişi iken, halihazırda 3,8'e gerilemiş durumda. Yine Türkiye'de kentleşme oranı yüzde 78 ve buna bağlı nüfus 60 milyon civarında.2023 yılına kadar kente göçün devam edeceği ve kentleşme oranının yüzde 84'lerin üzerine çıkacağı öngörülüyor. Dolayısıyla Türkiye'de konuta olan talep organik ve devam edecektir. Nitekim ülkemizde ev sahipliği oranı yüzde 60 seviyesinde. Gidecek çok yol var" dedi. Her Önüne Gelen Müteahhit Oldu, İnşaat Sektörü Daraldı Hızla yükselen inşaat sektörünün yatırımcılarının da dikkatini çektiğini ve elinde parası olan kişilerin müteahhitlik yapmaya başladığını belirten Uytun yaşanan krizin bu kişilerin sektörden temizlenmesi adına büyük bir fırsat yarattığını söyledi. Uytun açıklamasında "Dolayısıyla Türkiye'de önümüzdeki 10-20 yıllık perspektifte konut sektörü daha da gelişecek. Bu arada temel işi müteahhitlik olmayanlar bu işten çıkmaya başladı, asıl iş odağı bu olan müteahhitlerle bu pazar devam edecek" diyerek sektörün önünün açık olduğunu dile getirdi. Faiz İndirimi Sonrası Konut Satışları 3 Ay İçerisinde Canlanacak, İpotekli Konut Satışları Artacak! Uytun yapmış olduğu değerlendirmesinde konut kredisi faiz oranlarının konut satış rakamlarına 3 aylık süreçte etki edeceğini belirterek "Faizlerdeki düşüş artıkça talep daha da canlanacak ve konut piyasasında bir anda değil ama 3 aylık perspektifte bir canlanma bekliyorum. Faiz indirimi, konut sektöründe ipotekli satışların artması yönünde çok önemli olacak" dedi. Düşen konut kredisi faiz oranları sonrasında vatandaşın yeniden konut kredisine talebinin artacağını bununda rekor düşüşe imza atan ipotekli konut satışlarına olumlu yansıyacağını belirten Uytun konut satış rakamlarının 3 ay içerisinde toparlanmaya geçeceğini ve inşaat sektörünün eski parlak günlerine döneceğini belirtti.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@