Faizler Yükseldi, Konut Satışları Düştü, Yabancılara Satış Rakamı Rekor Kırdı

TÜİK Nisan konut satış istatistikleri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre konut satış rakamları düştü, yabancıya konut satışı rekor kırdı. Detaylar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 17.05.2019 - 09:56 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

TÜİK Nisan konut satış istatistikleri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre konut satış rakamları düştü, yabancıya konut satışı rekor kırdı. Detaylar haberimizde!

Mart ayında düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber artış gösteren konut satış rakamları ne yazık ki Nisan ayında yükselen kredi faizleri ile beraber düştü. Türkiye genelinde Mart ayında konut satışı 100 bin barajını aşarak 105 bine ulaşırken Nisan ayında satış rakamları 21 bin adet azalırken 84 bin seviyesine geriledi. Yerli Alımda Frene Bastı, Yabancı Gaza Bastı!2019 yılına düşüş ile başlayan konut sektörü ne yazık ki 4 ayda umduğunu bulamadı. Konut kredisi faiz oranları yükselirken yaşanan yükseliş konut satışlarını olumsuz etkilemeye devam etti. Türkiye genelinde Nisan ayında toplamda 84 bin 403 adet konut satılırken yaşanan düşüşün en önemli nedeni kredi faizlerinde ve dolar kurunda yaşanan artış olarak gösterildi. Yükselen Faizler Nisan Ayında Etkisini Gösterdi, Mayıs Ayında Daha Sert Düşüş GörülebilirMart ayında kamu bankaları tarafından başlatılan yüzde 1.28 konut kredisi faiz oranı satışları olumlu yönde etkilerken seçimlerin ardından başlayan yükseliş satışları düşürdü. Nisan ayında konut satış rakamı 21 bin adet azalırken bir önceki aya oranla yaşanan düşüş yüzde 19.65 olarak açıklanırken bir önceki yıla oranla ise yaşanan düşüş yüzde 18.1 olarak belirlendi. Nisan Ayında Yabancılar Türkiye'den 3 Bin 720 Adet Konut Satın Aldı TÜİK tarafından açıklanan Nisan 2019 konut satış istatistikleri rakamları verilerine göre Nisan ayında yabancılar Türkiye'den 3 bin 720 adet konut satın aldı. 2018 yılının Nisan ayına göre yabancılara yapılan konut satışı yüzde 82.1 oranında artış gösterirken yabancıların en çok konut satın aldığı il yine İstanbul oldu. Yabancılar 2019 yılının Nisan ayında İstanbul'dan 1.839 adet konut satın aldı. Aynı dönemde 676 adet konutun yabancılara satıldığı Antalya ikinci olurken, 210 konut satışı ile Ankara üçüncü, 201 konut satışı ile Bursa dördüncü ve 142 konut satışı ile Yalova beşinci oldu. Türkiye'den En Çok Konut Alan Yabancılar Hangileri?Uyruklarına göre incelendiğinde en çok konut alan yabancılar Irak vatandaşları oldu. 2019 yılının Nisan ayında Irak vatandaşları Türkiye'den 533 adet konut satın alırken ikinci sırada yer alan Suudi Arabistan vatandaşları ise 395 adet konut satın aldı. Bu iki ülkeyi sırası ile 332 konut ile İran, 202 konut ile Kuveyt ve Rusya Federasyonu izledi.En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 1.55 Olarak Açıklandı Yapılan güncellemenin ardından en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.55 olarak revize edildi. En ucuz konut kredisi veren banka Ziraat Bankası olurken ilk sıralarda yer alan bankalar kamu bankaları oldu. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2.75 olurken konut kredisi ortalaması yükselmeye devam ediyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@