Fethiye Göcek Yassıca Adalar İmara Açılıyor İddialarına Bakan Kurum Yanıt Verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son dakika açıklaması gerçekleştirerek doğa harikası Yassıca Adalar'ın imara açılacağı iddialarını yayımladı. Fethiye'nin Göcek bölgesinde yer alan dünyaca ünlü güzelliğe sahip olan Yassıca Adalar imara mı açılıyor?

Fethiye Göcek Yassıca Adalar İmara Açılıyor İddialarına Bakan Kurum Yanıt Verdi

Bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Yassıca Adaları hakkında son dakika açıklamasında bulundu. Dünyaca ünlü güzelliği nedeni ile Türkiye'nin mutlaka korunması gereken bölgeleri arasında gösterilen alanın imara açılacağı iddia edilmişti.

Konu hakkında ilk açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapıldı. Murat Kurum iddiaları yalanlayarak bölgede imarlaşma gibi bir durumun olmadığını dile getirdi.

YASSICA ADALAR İMARA AÇILACAK MI?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada "Fethiye'nin Göcek bölgesinde bulunan dünyaca ünlü Yassıca Adaları'nın yapılaşmaya açılacağı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımızca yapılan denetimler neticesinde Yassıca Adalar başta olmak üzere Göcek koylarında ticari kazanç uğruna çevreyi kirleten kaçak işletmelerin faaliyetlerine son verilmiş, gelişigüzel kurulan barakalar kaldırılmıştır.

Çevre hassasiyeti ve sürdürülebilir kullanma ilkeleri dikkate alınarak vatandaşlarımızın temiz, düzenli ve ucuz hizmet alacakları yasal mevzuata uygun düzenlemeler yapılmakat olup , kıyı ve koylarımızda yaz boyu denetimler sıkılaştırılarak devam edecek, kıyı işgallerin önüne geçilecektir.

Fethiye Göcek Yassıca Adalar İmara Açılıyor İddialarına Bakan Kurum Yanıt Verdi - Resim 1

Ayrıca Göcek koylarında mapa ve şamandıra sistemiyle yat ve teknelerin bağlanması düzenli hale getirilecek, böylece başta deniz çayırları olmak üzere deniz ekosistemi korunacaktır. Bu sistemle deniz ve kıyılardaki kültürel varlıkların tahribatının da önüne geçilecektir" ifadelerine yer verildi.

Yapılan resmi açıklama ile çalışmaların kıyı işgallerini önlemek için yapıldığı vurgulanırken, yat ve teknelerin bağlanması için mapa ve şamandıra sistemi kurulacağı belirtildi.