Altın uzmanından kritik gram altın uyarısı! Bu tarih bir daha gelmeyebilir!

Özellikle altın borcu olan kişiler için Altın ve Para Piyasalar Uzmanı İslam Memiş’ten kritik uyarı geldi.
Altın uzmanından kritik gram altın uyarısı! Bu tarih bir daha gelmeyebilir!

Uzun süredir pek çok yatırımcı tarafından özellikle gelecek sene altının gidişatının nasıl olacağı merak konusu olmuştu. Durum bu şekilde iken uzmanlar tarafından da peş peşe açıklamalar gelmeye başladı. Altın ve Para Piyasalar Uzmanı İslam Memiş tarafından yapılan son uyarı ile birlikte de özellikle de gelecek hafta altın piyasasında dikkat çeken gelişmelerin yaşanabileceğinden bahsedildi.

YIL SONUNA KADAR GÜNCELLİĞİNİ KORUYACAK!

Daha önce yaptığı açıklamalarda da gram altın almak isteyen kişilerin Ons altını takip etmesi gerektiğini ifade eden Memiş, “Ons altın piyasasında 2000 dolar barajı aşılmış durumda. Altın fiyatları adeta 2000 doların üzerine yerleşecek ve yukarı yönlü momentumunu sürdürecek gibi bir izlenim oluşuyor. 2024 yılında ise 2350 dolar seviyesini beklemeye devam ediyoruz. Olası düşüşlerde ve geri çekilmelerde ise 1960 dolar destek seviyesi önem arz ediyor. Bu senaryo, yıl sonuna kadar güncelliğini koruyacak gibi görünüyor.

Üst kısımda, 2030 ile 2045 dolar arasındaki bölgeyi dikkatle izleyeceğiz. Orta ve uzun vadeli perspektifte, ons altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketini sürdürmeye devam edeceğini ve 2024 yılında 2000 dolar seviyesinin dip fiyat olarak belirleneceğini öngörüyoruz. Ardından, ons altının fiyatlarındaki yukarı yönlü momentumun devam edeceğini öngörüyoruz.” Dedi.

ALTIN BORCU OLANLAR DİKKAT!

Bununla birlikte özellikle de altın borcu olan kişilerin dikkat etmesi gereken konulardan bahseden Memiş, “Gram altın tabela fiyatında 1856 lira seviyesinde olduğunu görüyoruz. Gram altın serbest piyasalarda 1887-1987 seviyesinde, yani 1900 lira sınırında olduğunu gözlemliyoruz.

Gram altında aralık ayında takip edeceğimiz bant aralığı 1900-2000 lira arası olacak. Yani 1800'lü rakamları aralık ayı itibarıyla göremeyeceğiz. Altın borcu olan, altın almayı düşünen veya uzun vadeli altın yatırımı planlayan kişilerin de artık bu rakamlara alışması gerekiyor. “ ifadeleri ile bu rakamların güncelliğini bir süre daha koruyacağını belirtti.

GELECEK SENE ALTIN NE KADAR OLACAK?

Yatırımcılar tarafından en çok merak edilen konulardan biri de gelecek sene gram altının hangi seviyelerde ilerleyeceği olmuştu. Açıklamalarını son olarak bu seviyeler ile tamamlayan Memiş, “24 Aralık-1 Ocak'ta ise artık 2.000 lira üzerine doğru kırılacağını 2.150, 2.250, 2.350, yılın yarısında 2.500, yılın ikinci yarısında 2.700 gibi rakamları göreceğiz. Uzun vadede altın yatırımcısı gene kazanmaya devam edecek.” Şeklinde konuştu.

EDİTÖR NOTU = Haberde yer alan ifadeler Altın ve Para Piyasalar Uzmanı İslam Memiş’e ait olup yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.