Gayrimenkul Sektöründe Alım Satım İşlemlerinde Devrim Gibi Yenilik! Bakan Bozdağ Açıkladı, Tapu İşlemleri Notere Geçiyor

Tapunun devri ne zaman son dakika! Tapu işlemleri ne zaman notere geçiyor Adalet Bakanı Bozdağ açıkladı. Noterde tapu devri olur mu, nasıl yapılır, vekalet ile tapu devri nasıl yapılır?

Emlak Haberleri 11.05.2022 - 09:40 11.05.2022 - 09:42 Gülcan Özer

Noterden tapu satışı konusunda son dakika açıklaması Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapıldı. Uzun süredir gündemi meşgul eden ve milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren düzenleme hakkında açıklama yapan Bakan Bozdağ yetki devri hakkında atılacak adımları duyurdu. 

Bilindiği üzere ülkemizde konut alım satımı başta olmak üzere tapu satış işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü şubeleri üzerinden yapılıyor. Noterde tapu devri yapılmıyor ancak tapu işlemleri için vekalet işlemleri noterler üzerinden yürütülüyor. Yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni düzenleme hayata geçirilir geçirilmez artık noterden tapu devri yapılabilecek. 

NOTERDEN TAPU DEVRİ, EV SATIŞI İÇİN KRİTİK HAMLE! TAPU İŞLEMLERİ NE ZAMAN NOTERE GEÇİYOR?

Tapunun notere devri konusunda son dakika açıklaması Adalet Bakanı Bozdağ tarafından yapıldı. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, Mevzuat Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yetkililerinin de katıldığı kritik bir toplantı yapılmış, toplantıda Bakan Bozdağ, tapunun notere devri konusunda süreç hakkında bilgi almıştı. 

Konu hakkında son dakika açıklaması yapan Bakan Bekir Bozdağ "Atacağımız yeni adımla gayrimenkul alım ve satım işlerinin, tapu sicil müdürlükleri yanında noterliklerde de yapılmasına imkan sağlıyoruz. Bu düzenlemeden sonra Türkiye'de gayrimenkul alım ve satımı yapan her bir vatandaşımız bir yandan isterse tapu sicil müdürlüklerimize giderek bu işlemi yapabileceği gibi noterliklere de giderek bu işlemi yapabilme imkanına kavuşacaktır.

bekir bozdağ noter açıklaması

Noterlere gitmek veya tapu sicil müdürlüğüne gitmek tamamen vatandaşımızın tercihine bırakılmaktadır ama noterliklere bu yetki ve görevin verilmesinin, vatandaşlarımız için çok büyük kolaylıklar ortaya çıkaracağına yürekten inanıyoruz" diyerek nihai kararı yine vatandaşın kendisinin vereceğini söyledi.

noter kararı

TAPU İŞLEMLERİ NOTERE GEÇİYOR 2022! TAPUNUN NOTERE DEVRİ NE ZAMAN SON DAKİKA ?

Süreç hakkına bilgi veren Bakan Bozdağ çalışmalarda sona geldiklerini duyururken yakın bir tarihte resmi açıklamanın yapılarak beklenen adımın atılacağı belirtiliyor. Noterlerde tapu devri ve konut satışı yapılması ile hem tapu dairelerindeki yükün azalacağı hem de vatandaşın en yakın noterden işlem yaparak hayatının kolaylaştırılması amaçlanıyor. Süreçte nihai kararı vatandaş verirken isteyen tapu dairesinde isteyen ise noterde satış işlemi yapabilecek. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@