Gayrimenkul Sektöründe Denge Değişti: Konutta Faiz İndirimi Yapıldı, Ev Fiyatları Zamlandı!

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından konut kredisi faiz oranlarına yapılan indirim sonrası gayrimenkul sektörü hareketlenirken ev fiyatları zamlandı.

Emlak Haberleri 02.11.2021 - 07:48 02.11.2021 - 08:11 Gülcan Özer

Konut fiyatları büyük bir hızla değişmeye devam ederken kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında beklendiği üzere piyasa hareketlendi. 2022'de konut fiyatları daha da yükselir endişesi yaşayan vatandaş alıma yönelirken talebin canlanması ile beraber fiyatlarda yukarı yönlü hareketlilik başladı. 

Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından yüzde 1,37 oranı, Halkbank tarafından ise yüzde 1,38 oranı yapılan faiz indirimi ile yüzde 1,29 seviyesine çekilmiş, kamu bankaları bu oranlar ile en uygun konut kredisi veren bankalar olarak öne çıkmıştı. Gayrimenkul sektöründe konut kredisi faiz oranlarına büyük bir indirim yapılmasa dahi cılız talebin canlanmaya başlaması ile beraber konut fiyatlarında yüzde 10 artış yaşandığı ortaya çıktı. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINA İNDİRİM, KONUT FİYATLARINA YÜZDE 10 ZAM GELDİ! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi yapılması ile beraber gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Devlet bankaları düzenledikleri ortak basın toplantısı ile beraber ticari kredilerde 200 baz puan faiz indirimi yaptıklarını duyururken konut kredisi paketinde de vatandaşın ev sahibi olmasını teşvik etmek amacı ile yüzde 1,29 faiz oranı rakamının uygulanacağı ilan edilmişti. 

konut kredisi faiz indirimi

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş nedeni ile durgunlaşan konut satış rakamları faiz indirimi müjdesinin verilmesi ile yeniden hareketlenirken açıklama ile beraber konut fiyatlarına yüzde 10 oranında zam geldi. 

KONUT FİYATLARINA 100 BİN TL ZAM YAPILDI! 

Konu hakkında açıklama yapan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, “Biz markalı konut üreticileri de indirime biraz destek verip, biraz daha cazip hale getirebiliriz. İndirimden faydalanıp fiyat artıracak markalı konut üreticileri olmaz. İkinci el piyasasında bir kişi bir konutunu satıyor, hemen fiyatını güncelleyebilir. Firmalar bunu yapamaz. Bir haftalık gözlemimize göre, ikinci elde bir miktar fiyat artışı gördük" diyerek fiyat artışının ikinci el konutları kapsadığını dile getirdi.

Vatandaşın yeniden konut almaya yönelmeye başlaması ile beraber fırsatçılarda hemen devreye girdi. Konut fiyatlarına ortalama yüzde 10 oranında zam gelirken online ilan sitelerinde verilen ilanların fiyatlarında 15 bin TL ile 100 bin TL arasında değişen tutarlarda zam yapıldı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@