Gelen Zamlarla Kiralar ve Faturalar Alev Aldı, Gençler Baba Ocağına Dönmeye Başladı!

Kiralık ev fiyatlarının tavan yapması ile beraber okumak ya da çalışmak için başka eve çıkan kişilerin maaşları da kiraları karşılamaz hale geldi. Bekar evi olanlar çareyi ev arkadaşı aramakta buldu.

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 15:16 14.04.2022 - 15:16 Gülcan Özer

Son dönemde kiralık ve satılık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş tek başına bekar evinde yaşayan kişileri de olumsuz etkiledi. Hem ev kiraları hem de faturalara yapılan astronomik zamların ardından bekar evlerinde geçim sıkıntısı yaşayanlar farklı çözüm arayışlarına girişti. 

Bekar evi olan kişiler çareyi internete "ev arkadaşı aranıyor" ilanları vermekte ararken arayışına rağmen hem kiraya hem de faturalara ortak bulamayan gençler çareyi aile evine dönmekte buldu. Yapılan araştırmalar ebeveynlerinin yanına taşınan her 100 kişiden 80 tanesinin Z kuşağına mensup olduğunu ortaya koydu. 

EV ARKADAŞI ARANIYOR İLANLARI PATLADI! 

Evinin kira ve fatura giderlerini karşılamakta zorlanan kişiler çareyi ev arkadaşı aramakta bulurken son dönemde verilen ev arkadaşı ilanlarının sayısında adeta patlama yaşandığı, 15 bin kişinin kendisine ev arkadaşı aradığı açıklandı. Türkiye'de son 1 senede kiralık ev fiyatlarına yüzde 100'e varan oranlarda zam geldiğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay, yüksek kira nedeni ile ev arkadaşı arayan kişilerin sayılarının arttığını söyledi. 

Yükselen enflasyon rakamları ile geçim derdi artan vatandaş kirayı ve faturayı bölüşmek, böylelikle bütçesindeki kira ve fatura yükünü yarı yarıya azaltmak için ev arkadaşı ararken Z kuşağı gençlerin büyük bir bölümünün ise zorunlu olarak baba ocağına dönüş kararı aldığı belirtiliyor. Bazı aileler ise eve dönen çocukları nedeniyle daha geniş ev arayışına girerken 3+1 ve 4+1 evlere olan talepteki artışın da buna bağlı olduğu belirtiliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@