Gerçek Değer Üzerinden Tapu Devri İçin Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Yayımlandı!

Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 49) 7 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı.

Emlak Haberleri 07.11.2019 - 07:41 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 49) 7 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı.

7 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile yayımlanan Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 49) ile beraber tapuda gerçek değer dönemi için ilk resmi adım atılmış oldu. Düşük Tapu Beyanı Dönemi Sona Eriyor! Tapuda taşınmazların gerçek değeri üzerinden devir ve satış işlemlerinin yapılarak devletin her yıl uğradığı milyonlarca liralık tapu harcı gelir kaybını önlemek için ilk resmi adım atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile yayımlanan yeni kararname sayesined çalışmalarına başlanan coğrafi bilgi sistemleri ile Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi ve altyapısına ilişkin; kamu kurum ve kuruluşları arasında koordinasyonun sağlanması. hedef ve stratejilerin oluşturulması, coğrafi veri temaları içinde yer alan coğrafi veri ve bilginin üretilmesi ve güncelliğinin sağlanması,yönetilmesi, kullanılması ve güvenliğinin sağlanması, paylaşılması ve dağıtımına yönelik usul, esas ve standartlar belirlenmiş oldu. Tapuda Gerçek Beyan Seferberliği Resmen Başladı! Konu hakkında daha önce açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Konut alım satımında tapu kadastro fiyat belirleyemez. Düzenleme için Meclisimizde çalışılıyor, bizim de bakanlık olarak önerilemiz oldu.Gerçek değer üzerinden tapu devrinin yapılması sağlanacak. Bugün piyasada vatandaşımız konutu kaç liradan alıp satıyorsa, aynı değerden de tapuda bedelini göstersin. Düzenleme buna ilişkindir. Şu an haksız bir rekabet söz konusu.Konutunu 300 bin liraya satan vatandaşımız, emlak rayiç değeri, beyan değeri ne ise onu gösterebiliyor. Tabii göstermeyen vatandaşlarımız da var. Burada hakkaniyet, adalet olması adına gerçekten satış fiyatı, gerçek değeri neyse bu değere ilişkin tapu harcının da o değer üzerinden alınmasına ilişkin bir düzenlemedir. Bu sayede ortadaki adaletsizliği, haksızlığı gidermiş olacağız" diyerek uygulama hakkında bilgi vermişti. Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 49)

Coğrafi Bilgi Sistemleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 49) Metninin Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ... Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@