Gölcük Tabiat Parkı İçerisine Bungalov Yapılmasına Mahkeme İzin Vermedi!

Bolu Gölcük Tabiat Parkı Revizyon Gelişme Planı mahkemeden döndü. Mahkeme parkın içerisine bungalov evler yapılmasına izin vermedi!

Emlak Haberleri 06.06.2019 - 09:30 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Bolu Gölcük Tabiat Parkı Revizyon Gelişme Planı mahkemeden döndü. Mahkeme parkın içerisine bungalov evler yapılmasına izin vermedi!

Türkiye'nin doğal cennetleri arasında gösterilen Gölcük Tabiat Parkı içerisine yapılması planlanan proje çevrecilerin yoğun talepleri ile iptal edildi. Mahkemeye taşınan süreçte Bolu Gölcük Tabiat Parkı Revizyon Gelişme Planı için önemli değişiklikler yapıldı. Mahkeme parkın içerisine bungalov ev yapılmasına müsaade etmezken teleferik ve dağ kızağı talepleri ise onaylandı. Teleferik ve Dağ Kızağı Onay Aldı, Bungalov Projesi İptal Edildi! Hürriyet Gazetesi yazarlarından Aysel Alp tarafından yapılan habere göre mahkeme almış olduğu karar sonrasında yayımladığı karar metninde “Gölcük Tabiat Parkı; içerisinde bulunan Devlet Konukevi’nin göl yüzeyine yansımasıyla kartpostallara konu olan güzellikte, insanların şehir hayatının yoğunluğundan uzaklaşarak zaman geçirdiği, kültürümüzün bir parçası olarak piknik yapmak ya da göl çevresinde yürümek suretiyle huzurlu bir şekilde tabiatla buluştuğu eşsiz dinlence alanlardan biridir.Öte yandan gece insan faaliyetleri azaldığında göl kenarına inen ayılar, varlığı değerlendirilen kurt, tilki, çakal, porsuk, kızıl geyik, karaca, yabani kedi, sansar ve gelincik gibi hayvanlar ile endemik canlı ve hayvan türlerinin yaşam alanı olması bakımından tabiat örtüsü ve yaban hayatı için de yeryüzünün eşsiz noktalarından biridir. Alanı daha kıymetli kılan bir yönünün de bu yaşam çeşitliliğinin varlığı olduğu şüphesizdir. Gölcük Tabiat Parkı’nın planlı bir şekilde korunması ve geliştirilmesi elbetteki önemlidir.Ancak bu planlar yapılırken yukarıda aktarılan yaşam çeşitliliği gözetilerek plan kararları oluşturulması gerektiği de izahtan varestedir. Doğal değerlerimizin korunarak gelecek nesillere bozulmadan aktarılması ve onlara yaşanabilir bir dünya bırakılması hem ulusal ve uluslararası mevzuattan hem de devreden kültürel mirasımızdan kaynaklanan bir zorunluluk ve sorumluluktur" ifadelerine yer verdi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@