Gümüşhane ve Kayseri İçin Beklenen Kentsel Dönüşüm Kararları Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Gümüşhane Merkez Yenimahalle ve İnönü Mahallesi ile Kayseri Melikgazi ilçesi Mimarsinan Fatih Mahallesi kentsel dönüşüm kararı 30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Emlak Haberleri 30.09.2021 - 08:15 30.09.2021 - 08:41 Gülcan Özer

Kentsel dönüşüm projelerinde riskli yapı raporu alma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve kira yardımı süresini uzatan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı İlanı için yeni kararlar açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak 30 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan kararlar kapsamında Gümüşhane ve Kayseri illerinde yer alan bazı bölgelere kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 

Söz konusu karar kapsamında özellikle de Kayseri'de uzun süredir kentsel dönüşümün beklendiği ve uzlaşı konusunda sıkıntıların yaşandığı Mimarsinan Fatih Mahallesi sakinleri rahat bir nefes almış oldu. Aynı karar kapsamında Gümüşhane Merkez Yenimahalle ve İnönü Mahallesi sakinleri içinde kentsel dönüşüm resmen başlamış oldu.

Gümüşhane İli, Merkez İlçe, Yenimahalle ve İnönü Mahalleleri Sınırları İçerisinde Yer Alan Bazı Alanların Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı İlan Edilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4520)

Gümüşhane İli, Merkez İlçe, Yenimahalle ve İnönü Mahalleleri Sınırları İçerisinde Yer Alan ve ekli krokide gösterilen alan kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edildi. Söz konusu alanda yer alan ve harca esas değer üzerinden belediyeye devredilen Hazineye ait taşınmazlar, kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik imar planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

kentsel-dönüşüm-kararı

Kayseri İli, Melikgazi İlçesi, Mimarsinan Fatih Mahallesi Sınırları İçerisinde Yer Alan Bazı Alanların Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı İlan Edilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4521)

kayseri-kentsel-dönüşüm-kararı

Kayseri İli, Melikgazi İlçesi, Mimarsinan Fatih Mahallesi Sınırları İçerisinde Yer Alan Bazı alanların kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesine ilişkin ekli kararın yürürlüğe koünulmasına, 5393 sayılı Belediye Kanunun 73 üncü maddesi gereğinde karar verilmiştir. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJE ALANI NE DEMEK, PROJE ALANI İLAN EDİLMESİ HALİNDE NE OLUR?

Söz konusu karar sonrası bu alanda taşınmazı bulunan kişiler için kentsel dönüşüm süreci başlamış oldu. Bir bölgenin proje alanı olarak ilan edilmesi durumunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kentsel dönüşüm kira yardımı süresi uzarken o alan içerisinde yer alan taşınmazlar için riskli yapı tespit raporu aranmaksızın yıkım kararı verilebilmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@