Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere Türkiye'nin nükleer enerji serüvenini anlattı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere Türkiye'nin nükleer enerji serüvenini anlattı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün açılışı yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile alakalı bir açıklama yaparak gençlere seslendi. Gençlere Türkiye’nin nükleer enerji serüvenini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi süreçlerden geçildiği konusunda bilgiler verdi.

Türkiye’nin önemli enerji projelerinden olan Mersin’deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde dün nükleer yakıt getirme töreni yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rahatsızlığı nedeniyle gidemediği ama online bağlantı ile bir konuşma yaptığı açış hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük ses getirdi. Türkiye’nin nükleer enerji üretme kabiliyetine sahip olan ilk tesisi olan Akkuyu NGS’de ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 10 üretilebilecek.

NÜKLEER ENERJİ AÇIKLAMASI!

Akkuyu NGS ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün bir açıklama daha yaptı. Bu sefer gençlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullanarak Türkiye’nin nükleer enerji sahibi olmak için yaptığı çalışmaların tarihsel sürecini açıkladı:

“Dün ülkemizin 60 yıllık bir hayalini daha gerçeğe dönüştürmenin gururunu yaşadık. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne nükleer yakıtı getirdik. Böylece santralimiz nükleer tesis hüviyeti kazandı.

Peki neden 60 yıl? Bunun hikâyesini anlatayım sizlere

Türkiye’nin nükleer enerji yolculuğu ilk defa 1956 yılında rahmetli Menderes döneminde başladı. Ancak diğer tüm kalkınma hamleleri gibi bu da 27 Mayıs darbesiyle akamete uğradı.

70’li yılların sonunda bir Avrupa ülkesiyle yapılan nükleer santral inşa etme projesi 100 milyon dolar bulunamadığı için maalesef başarılı olamadı.

Merhum Özal’ın samimi çabaları da ne yazık ki hedefine ulaşamadı.

Ülkemiz, bundan dolayı sadece zaman kaybetmedi; milyarlarca dolar enerji faturası ödedi, milyarlarca dolar değerinde bir kaynaktan mahrum bırakıldı. Hepsinden önemlisi, enerji arz güvenliği ve bağımsızlığımız açısından önemli bir fırsat heba edildi.

İşte biz 2010 yılında imzaladığımız anlaşma ile bu makûs talihi değiştirdik.

Engellemelere ve karalama kampanyalarına rağmen, gelişmiş ülkelerin yıllardır kullandığı yeşil enerji teknolojisini ülkemize kazandırdık.

Akkuyu NGS tam kapasite çalıştığında yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üreterek ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10’unu karşılayacak, nükleer enerji alanında nitelikli insan kaynağımızın da yetişmesine vesile olacak.

Nükleer santralimizin en büyük faydasını inşallah sizler göreceksiniz.

Siz bizim göz bebeğimizsiniz, umudumuzsunuz. Sizi seviyoruz, size güveniyoruz, sizi aydınlık yarınlarımızın mimarları olarak görüyoruz.

Türkiye Yüzyılı’nı inşa edene kadar sizin için çalışmaya devam edeceğiz.”

RUSYA İLE BERABER YAPILIYOR!

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu NGS projesi Rusya ile ortak olarak yapılıyor. Nükleer enerji konusunda oldukça büyük tecrübeye sahip olan Rusya ile kurulan ortaklık ile projede sona gelindi. Ayrıca Türkiye’nin Sinop’ta da bir nükleer enerji santrali kurma gibi bir projesi bulunuyor. Bu proje için de kısa bir süre içerisinde harekete geçilmesi bekleniyor.