Hayali Konut Satışına Rekor Ceza! Maketten Ev Satışı İle Dolandırıcılık Davasında Emsal Karar

Maketten konut satışı konusunda yaşanan mağduriyetler büyük bir hızla artmaya devam ederken konu hakkında mahkemeden emsal bir karar çıktı.

Hayali Konut Satışına Rekor Ceza! Maketten Ev Satışı İle Dolandırıcılık Davasında Emsal Karar

Maketten konut satışı konusunda yaşanan mağduriyetler büyük bir hızla artmaya devam ederken konu hakkında mahkemeden emsal bir karar çıktı. Davaya konu olan olay İstanbul Esenyurt'ta yaşanırken konut satışı vaadi ile dolandırıcılık yaptığı iddiası ile yargılanan kişi hakkında mahkeme tam 316 sene hapis cezası kararı verdi.

KONUT SATIŞI VAADİ İLE DOLANDIRICILIK YAPTIĞI İDDİASI İLE YARGILANAN KİŞİYE 316 SENE HAPİS CEZASI VERİLDİ!

2013 senesinde İstanbul Esenyurt'ta yaşanan olay hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame kapsamında 6 kişi hakkında henüz yasal süreci tamamlamadan ve gerekli izinleri almadan maketten konut satışı yapıldığı bilgisine yer verildi. 2015 yılına kadar konutları tamamlayarak teslim edecekleri yönünde reklam ve tanıtım yapılmasına rağmen konutlar söz verilen tarihte bir türlü teslim edilmedi.

Satışa sunulan konut projesinden ev almak için başvuru yapan kişiler mağdur oldukları şikayeti ile mahkemeye dava açtı. Görülen davada inşaat şirketinin sahibi olan ve 130 daireyi maket üzerinden satışa sunan kişi hakkında emsal bir karara imza atıldı. Görülen duruşmada mahkeme nitelikli dolandırıcılık suçundan sanıkları suçları buldu. Mahkeme inşaat sahibi ve kooperatif yönetici olan kişi hakkında 361 yıl 3 ay hapis cezası verirken aynı zamanda 1 milyon 275 bin liralık adli para cezası da verdi.

Kararı değerlendiren sanıkların avukatı ise "Sanık aleyhine verilen hapis cezası tarihi bir karardır. Artık konut satma vaadiyle mağdurları dolandıranlar, sürecin sonunda çok ciddi hapis cezası alacaklarını bilmelidirler ” diyerek konu hakkındaki emsal karara dikkat çekti.

Verilen karar bundan sonraki davalarda da emsal karar olarak alınacağı yönünde büyük önem taşırken aynı zamanda diğer inşaat firmaları için de caydırıcı olması yönünden büyük önem taşıyor. Kararın yankıları devam ederken maketten konut satışı yapan firmaların bundan sonraki süreçte daha dikkatli olmak zorunda kalacakları belirtildi.

SONRAKİ HABER