Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Kiralanması ve Satışı İçin Milli Emlak Genel Tebliği 387 Yayımlandı

Hazineye ait tarım arazilerinin satışı ve kiralanmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen kararlar Resmi Gazete'de Milli Emlak Genel Tebliği 387 yayımlandı.

Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Kiralanması ve Satışı İçin Milli Emlak Genel Tebliği 387 Yayımlandı

Hazineye ait tarım arazilerinin satışı ve kiralanmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen kararlar Resmi Gazete'de Milli Emlak Genel Tebliği 387 yayımlandı.

İmar planı olmayan ya da imar planı içerisinde tarım arazisi olarak kayıt altına alınan Hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcılara kiralanması ve satılmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen Milli Emlak Genel Tebliği 387 Resmi Gazete'de yayımlandı.Hazineden Tarım Arazisi KiralamaHazineye ait tarım arazisi kiralama talebinde bulunmak isteyen kişileri ilgilendiren Milli Emlak Genel Tebliği 387ile üzerinde en az 1 senedir tarım amacı ile kullanan kişilere 10 yıllık kiralama hakkı tanınmasının önü açılmış oldu. Hazine tarım arazisi kiralama bedeli olarak cari yıl ecremisil bedeli tutarını temel alacak ve ilk yıl için bu tutarın yarısını kira bedeli olarak tahsil edecek. Hazine kiralama işlemi için geçici teminat talep etmeyecek ve kira süresi boyunca tüm yükümlülüklerini yerine getiren kişilere kiralama süresini uzatma hakkı tanıyacak.Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Kiralanması ve Satışı İçin Milli Emlak Genel Tebliği 387 Yayımlandı - Resim 1Hazineye Ait Tarım Arazileri Kimlere Kiralanacak?1/12/2017 tarihinden önce en az üç yıl süreyle tarımsal amaçla kullandığı İdarece belirlenmiş olan ve başvuru tarihi itibarıyla da kullanımları halen devam edenlerden 19/11/2018 tarihine kadar başvuruda bulunanlar hak sahibi sayılacak. Ancak bu kişilerin ecrimisil borcu olmaması ya da varsa borçlarını taksitlendirmiş olmaları şartı aranacak. Kullanıcının vefat ettiği durumda ise hazineye ait tarım arazisi üzerinde hala kullanıcı konumunda olan yasal mirasçı kiralama yapabilecek. Hak sahibi olmayan kişilere hak sahipleri bu haklarını devredemeyecek.Hazineye Ait Tarım Arazilerinin SatışıHak sahiplerinin uzun süredir beklediği hazineye ait tarım arazilerinin satışı hakkında kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Milli Emlak Genel Tebliği 387 ile hazine arazilerinin satışı hakkında beklenen kurallar da belirlenmiş oldu. 10 yıllık süre boyunca Hazine tarım arazisi üzerinde kiracı konumunda bulunan ve tüm hükümlere uyan kişilerin hazineye ait olan tarım arazilerinin satışı için başvuruda bulunma hakkı elde edecek.Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Kiralanması ve Satışı İçin Milli Emlak Genel Tebliği 387 Yayımlandı - Resim 3Emlak365.comHazine arazilerinin satışı ve kiralanması hakkındaki Milli Emlak Genel Tebliği 387 Resmi Gazete metni için TIKLAYINIZ...