Herkes Merak Ediyordu: Kanal İstanbul'u Kim Yapacak?

Kanal İstanbul projesi ülke gündemini meşgul ederken İBB ve Bakirköy CHP Belediye meclis üyesi Nadir Ataman yeni iddialar ile gündeme geldi.

Herkes Merak Ediyordu: Kanal İstanbul'u Kim Yapacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bakırköy CHP Belediye Meclis Üyesi Nadir Ataman son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan Kanal İstanbul projesi hakkında çok konuşulacak bir iddiaya imza attı.

Ataman resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklama ile hem Kanal İstanbul projesi ihale tarihi hem de dev projeyi yapacak olan firma hakkındaki tahminlerini duyurdu.

KANAL İSTANBUL PROJESİ İHALESİ NE ZAMAN, DEV PROJEYİ KİM YAPACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "en büyük hayalim" sözleri ile tanıtılan, yapılması durumunda Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak kayıtlara geçecek olan Kanal İstanbul projesi üzerindeki tartışmalar tüm hızı ile devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere muhalefetin şiddetle karşı çıktığı projede hatırlanacağı üzere son olarak Haziran ayında ilk kazma vurulmuş ve Sazlıdere Köprüsü temel atma töreni düzenlenmişti.

Kanal İstanbul projesinin ihale tarihi ve projeyi hayata geçirecek olan firma merak konusu olurken konu hakkında son açıklama İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bakırköy CHP Belediye Meclis Üyesi Nadir Ataman tarafından yapıldı.

nadir-ataman-kanal-istanbul-iddiası

Ataman sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımında "Gary lineker in futbol ile ilgili bir sözü vardı Futbol , 22 kişi ile 90 dk oynanan sonunda Almanların kazandığı bir oyundur diye Mega projeler için de ben diyorum ki Çılgın diye adlandırılan sonunda yine tanıdık müteahhitlerin aldığı inşaat işleridir.

Kanal İstandabul da ibre yine Çin e kaydı. Kalyon İnş ile Çinli CCC ( China Communications Construction (China Communications Construction Company) ihale için konsorsiyum oluşturacak. İhale yılın son çeyreğinde" diyerek ihalenin 2021 yılının son çeyreğini kapsayan Ekim, Kasım ya da Aralık ayında yapılacağını iddia ederken inşaat işini üstlenecek olan firmanın ise Kalyon İnşaat ile Çinli bir inşaat şirketi tarafından kurulacak olan konsorsiyumun alacağını dile getirdi.

Çinli şirketlerin Kanal İstanbul projesine olan ilgisi daha öncede gündeme gelirken Kalyon İnşaat'ın da dev proje için istekli olduğu ve teklif vermek istediği iddiaları gündemi uzun süre meşgul etmişti.