Herkesin Evi Barkı Olsun Diye İlk Evini Alana Devletten En Az 27 Bin Lira Karşılıksız Hibe Para Desteği Yardımı

İlk kez ev alacaklara devlet desteği 2021 için ödemeler devam ediyor. İlk defa ev alacaklara konut hesabı açmaları halinde devlet en az 27 bin lira hibe para verecek. Yeni ev alanlara devlet desteği!

Emlak Haberleri 30.09.2021 - 16:45 30.09.2021 - 16:47 Gülcan Özer

Konut sahibi olmak isteyen kişilere yönelik olarak başlatılan destek kampanyası ile ilk kez ev sahibi olan kişilere devletten karşılıksız ve geri ödemesiz hibe para yardımı desteği yapılacağı ilan edildi. Devletin vatandaşları konut sahibi olmaya teşvik etmek amacı ile başlatmış olduğu Konut Hesabı ile belirlenen bankalar üzerinden birikim yapan kişilere en az 27 bin lira para ödemesi yapılıyor. 

Son dönemde insanların tasarrufu bırakarak kredilere yönelmesi üzerine başlatılan konut hesabı kampanyası ile devlet ev almadan önce belirtilen bankalar üzerinden konut hesabı açan kişilere hibe para desteği sağlıyor. En az 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yaparak ev satın alan kişilere devlet biriktirmiş oldukları paraya ek olarak devlet katkısı oranı üzerinden hibe para ödemesi yapacak! 

KONUT HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Bankalar tarafından açılan birikim hesapları arasında yer alan konut hesabı, devlet destekli tasarruf hesabı olarak kabul edilmektedi. Kişinin konut hesabı olan bankalar üzerinden şahsen başvuru yapması ya da online internet bankacılığı üzerinden kendi işlemini gerçekleştirmesi ile açılır. 

KONUT HESABI ŞARTLARI NELERDİR?

Hesap açacak kişinin 7 Nisan 2015 tarihi itibari ile tamamı kendi adına kayıtlı bir taşınmazı bulunmaması, 

Türk vatandaşı olması, 

Konut satın almadan önce hesap açarak bu hesapta en az 36 ay boyunca birikim yapması, 

Konut satın aldıktan sonra ise bankaya 6 ay içerisinde başvuru yaparak devlet katkısı olan hibe parayı talep etmesi yeterlidir. 

en-az-27-bin-tl-hibe-para

İLK DEFA EV ALACAKLARA HİBE PARA YARDIMI 2021 KAÇ TL?

Söz konusu rakam her sene Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı üzerinden güncellenmekte olup 2021 senesi için bu rakam en düşük 26 bin 995 TL ve en yüksek 31 bin 149 TL olarak ödenmektedir. 

Kişi isterse konut hesabını faizli ya da faizsiz olarak açabilmekte, faizli hesapta birikimine aynı zamanda faiz getirisi de eklenmektedir. Konut hesabı en düşük asgari birikim tutarı 519,16 TL olarak yatırılmakta olup en yüksek tutar ise 5 bin 191 TL ile sınırlandırılmaktadır. Konut hesabı açılışında yatırılabilecek en yüksek toplu para sınırı ise 62 bin 298 TL olarak uygulanmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@