HES Projeleri Ekonomiye 400 Milyar Katkı Sağladı!

Türkiye sınırları içerisinde yer alan en büyük 3 HES projesi Atatürk, Keban ve Karakaya barajları hizmet vermeye başladıkları günden bu yana ekonomiye 400 milyardan fazla katkı sağladı.

Emlak Haberleri 07.06.2019 - 08:18 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Türkiye sınırları içerisinde yer alan en büyük 3 HES projesi Atatürk, Keban ve Karakaya barajları hizmet vermeye başladıkları günden bu yana ekonomiye 400 milyardan fazla katkı sağladı.

AA muhabiri tarafından yapılan habere göre Türkiye'nin en büyük 3 HES projesi olarak sıralanan Atatürk HES Projesi, Karakaya HES Projesi ve Keban HES projesi üretime girdiği günden bu yana Türk ekonomisine 400 milyadan fazla katkı sağladı. 1993 Yılından Bu Yana Hizmet Veriyor Fırat Nehri üzerine inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük HES projesi olan Atatürk Barajı 1 Aralık 1993 tarihi itibari ile tam kapasite ile çalışmaya başlamıştı. Yıllık ortalama 6 milyar 830 milyon kilovatsaat elektrik üretimi kapasitesi ile çalışan baraj tek başına yıllık 2 milyon 168 bin 529 konutun elektrik enerjisini karşılayacak kapasite ile üretim gerçekleştiriyor. Sadece Atatürk Barajı bile tek başına 26 yıllık sürede Türk ekonomisine 150 milyarı aşan tutarda kazanç sağladı. 1987 yılında Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde Fırat Nehri üzerinde kurulan Karakaya Barajı'da Türkiye'nin ikinci en büyük HES projesi olarak dikkat çekiyor. 6 milyar 668 milyon kilovatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip olan baraj 2019 birim fiyatları ile hesaplama yapıldığı inşa edildiği tarihten bu yana enerji üretimi bakımından milli ekonomiye 93,8 milyarlık kaynak aktarmış oldu. 1974 yılında Elazığ'ın Keban ilçesinde Fırat Nehri üzerine kurulan Keban Barajı ise elektrik üretim kapasitesi bakımından Türkiye'nin en büyük 3. HES projesi olarak sıralamada yer alırken barajın kurulduğu günden bu yana Türk ekonomisine katkısı 157,3 milyar lira olarak açıklandı. Yerli ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları Devam Edecek Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "DSİ tarafından hizmete alınan ve ülkemizin en büyük 3 HES'i olan bu barajlarımız hizmete alındıklarından bu tarafa ekonomimize 400 milyar liranın üzerinde katkı sağladı. Dış ticaret dengesi açısından elektrik ihtiyacının yerli kaynaklardan sağlanması önemli. Bu doğrultuda sahip olduğumuz potansiyeli devreye almak için yatırımlarımız sürüyor" dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@