Hisseli Gayrimenkul Tapularına Haciz Gelir Mi, Satış Nasıl Yapılır?

Hisseli gayrimenkul tapularına haciz gelir mi? Ortak olan gayrimenkullere haciz gelirse ne olur? Haciz nedeniyle yapılacak satışta ortakların önalım hakkı olur mu?

Emlak Haberleri 01.12.2021 - 00:16 01.12.2021 - 00:16 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gayrimenkullerde ortaklık tesisi çeşitli nedenlerle yapılabilmektedir. Örneğin miras yoluyla bir ev kardeşler arasında eşit oranlarda paylaştırılabilir veya bir gayrimenkul ortak olarak satın alınabilir. Peki bu ortaklık tesisinin neticesinde ortaklardan birisinin  borçlarından dolayı haciz işlemi uygulanırsa ne olur? Hisseli gayrimenkullerin tapularında haciz işlemi nasıl yapılır?

HİSSELİ GAYRİMENKULLERİN TAPUSUNA HACİZ GELİR Mİ?

Borcundan dolayı vatandaşların mülkiyetlerinde olan hisseli gayrimenkullerin tapularına haciz işleminin uygulanması konusunda yasal bri engel bulunmamaktadır. Hissedarın borcu için icra dairelerinin talebiyle bu gayrimenkullerin tapularına haciz konulabilir. Ancak bu haciz işleminin muhatabı tamamen borçlu hissedardır. Diğer ortakların hisselerinde veya mülkiyetlerinde herhangi bir şekilde müdahale olmasının imkanı yoktur.

HACZEDİLEN HİSSELİ GAYRİMENKUL NASIL SATILIR?

Haciz işleminin uygulamaya alınmasıyla beraber sadece borçlu hissedarın hissesi satışa çıkarılır. Gayrimenkul bir bütün halinde satılmaz. Hisse oranında satış işlemi yapılır. Bu satış ile diğer hissedarların herhangi bir şekilde zarar görme ihtimalleri yoktur. En fazla yeni bir hissedar ile ortak olurlar. Hissedarların mülkiyetlerinde herhangi bir müdahale uygulanamaz.

HİSSEDARLARIN İCRA İLE HİSSE SATIŞINDA ÖNALIM HAKKI VAR  MI?

Bir gayrimenkul hissedarının borcundan dolayı icra işlemi uygulanabilir. Hissedarın borcu nedeniyle satışa çıkarılan hisseleri için ortakların önalım hakkı olup olmadığı merak ediliyor. İcra kanalıyla satışa çıkarılan hisselerin satışında diğer hissedarların önalım hakkı bulunmamaktadır. Normal satışlarda hissedarların önalım hakkı bulunmaktadır. Ancak icra konu edildiğinde ise bu hak hissedarlara verilmemektedir. Bundan dolayı da hissedarla hacizle satışa çıkarılan hisseler için normal olarak teklif verebilirler, herhangi bri ayrıcalıkları olmaz.

Öte yandan hisseli gayrimenkullerde haciz nedeniyle yapılan hisse satışlarında İcra ve İflas Hukuku kuralları uygulanmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@