Hobi Bahçesi Evleri Olanlara Kötü Haber: 2022 Yıkım Kararları İle Başladı! Hobi Bahçeleri Yıkılıyor

Hobi bahçeleri son dakika 2022 gelişmeleri yakından takip edilirken ne yazık ki yeni yıl yeni yıkım kararları ile başladı. Eski hobi bahçeleri ne olacak, hobi bahçeleri yıkılıyor mu, yıkılacak mı?

Emlak Haberleri 03.01.2022 - 08:33 03.01.2022 - 08:33 Gülcan Özer

Küçük tasarrufları ve birikimleri ile hobi bahçesi alan kişiler çıkarılan yasa ile beraber büyük şok yaşamış, alınan yıkım kararı ile endişeli bir bekleyiş başlamıştı. Pek çok hobi bahçesi sahibi yurt genelinde eylemler düzenleyerek sesini duyurmaya çalışırken çıkarılan kanunun bundan sonra yapılacak olan hobi bahçelerini kapsaması ve eskiden yapılan hobi bahçelerinin kapsam dışına alınmasını talep etmişti. 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verimli tarım arazilerini korumak, özellikle de pandemi döneminde sayılarında rekor artış yaşanan hobi bahçelerine bir  dur demek için çıkarılan 7255 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun kapsamında hobi bahçeleri için yıkım kararı verilmişti. 4 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren kanun sonrasında bazı illerde yıkım kararları uygulanmaya alınmıştı. 

HOBİ BAHÇELERİNDE SON DURUM NE, YIKIM KARARLARI UYGULANIYOR MU?

Yapılan yasal düzenlemi ile tarım arazisi olarak nitelendirilen alanlarda bulunan hobi bahçeleri için yıkım kararı verilmişti. Hobi bahçesi sahibi olanlar ise tapulu olarak aldıkları bu alanların yıkımlarına şiddetle karşı çıkarken belediyeler yıkım işlemlerine 2022 yılında devam edileceğini belirtti. 

KONYA'DA HOBİ BAHÇESİ YIKIMI DEVAM EDİYOR! HOBİ BAHÇELERİ YIKILACAK MI?

Yıkım kararının uygulamaya alındığı bir diğer il ise Konya oldu. Yapılan kanuni düzenleme sonrası hobi bahçesi gerginliği her geçen gün artarken bu gerginliğin en çok yaşandığı illerden biri de Konya olmuştu. Konya'da hobi bahçesi yıkımları başladı. Konya Beyşehir hobi bahçeleri önünde toplanan kalabalık bir grup yıkım kararlarını protesto ederken vatandaş parasını ödeyerek ve satın aldığı dönemde böyle bir yasağın olmadığı bahçelerinin yıkımına tepki gösterdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@