Hükümetten Ev Alacaklara Büyük Müjde! Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi Geliyor

Ev almak isteyenlerin hayalini kurduğu düşük faizli konut kredisi sistemi geliyor! Yeni Ekonomi Programı içerisine dahil edilen Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi ile vatandaş kira öder gibi ev sahibi olmak için aradığı devlet desteğini alacak! Hükümet tarafından başlatılan konut hesabı ile vatandaşın ev alırken tasarruf etmesinin önü açılırken uygulamanın kapsamı genişletiliyor.

Emlak Haberleri 02.10.2019 - 10:30 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

Ev almak isteyenlerin hayalini kurduğu düşük faizli konut kredisi sistemi geliyor! Yeni Ekonomi Programı içerisine dahil edilen Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi ile vatandaş kira öder gibi ev sahibi olmak için aradığı devlet desteğini alacak!

Hükümet tarafından başlatılan konut hesabı ile vatandaşın ev alırken tasarruf etmesinin önü açılırken uygulamanın kapsamı genişletiliyor. Yeni Ekonomi Programı İle Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi Geliyor! Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı kapsamına Yapı Tasarruf Sandığı sistemi de dahil edildi. Hükümet ev almak isteyenler için yapı tasarruf sandığı sistemini kuracak. Bu sistemi ile ev almak isteyen kişiler için konut hesabı benzeri bir hesap açılacak. Açılan hesapta ev almak isteyen vatandaş her ay düzenli bir şekilde belirlenen miktarda para biriktirecek. Biriktirilen paranın üstüne devlet teşviği eklenecek. Buraya kadar her şey zaten şu anda uygulanan konut hesabı sistemine benziyor. Yeni sistemin farkı yapı tasarruf sandığı ile beraber kişinin para biriktirdiği bankadan satın alacağı evin farkı kadar çok düşük faizli konut kredisi kullanma imkanına kavuşacak olması. 

(Görsel Yeni Şafak Sitesinden Alınmıştır)Emlak Katılım Bankası İle Ev Alanlara Konut Edindirme Yardımı Gelecek! Söz konusu uygulama yıllar önce Türkiye'de Emlak Bankası tarafından uygulanmıştı. Ancak o dönemde Türkiye'de faiz oranlarının ve enflasyon rakamlarının çok yüksek olması nedeni ile Konut Edindirme Yardımı KEY adı verilen sistem başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Türkiye'de son dönemde faiz ve enflasyonun kontrol altına alınması ile beraber KEY sistemi yeniden gündeme geldi. Yapı Tasarrufları Sandığı ile ev almak için para biriktirenlerin konut kredisi peşinatı sorunu sona ererken aynı zamanda devletten hibe para desteği ve düşük faizli konut kredisi desteği gelecek.Sistemin hayata geçirilmesi ile beraber ev almak istiyorum diyen vatandaş finans kurumu ile tasarruf sözleşmesi düzenleyecek. Ardından sözleşmede belirtilen süre boyunca her ay düzenli para ödemesi yapılacak. Süre dolduktan sonra biriken paraya ek olarak devlet katkısı eklenecek ve vatandaş satın alacağı ev için aradaki farkı bankadan düşük faizli konut kredisi kullanarak satın alacak. Ardından da  konut kredisi vadesi bitene kadar bankaya kredi ödemesi yapacak. EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@