İBB'den Kanal İstanbul TOKİ Konut Projesi Hakkında Virüs Benzetmesi: Hızla Yayılacak!

Kanal İstanbul projesi tartışılmaya devam ederken TOKİ tarafından proje güzergahında yapılacak olan yeni konut projesi tartışmaları alevlendirdi. İBB ile TOKİ karşı karşıya geldi!

Emlak Haberleri 09.09.2021 - 09:10 09.09.2021 - 09:11 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından en büyük hayalim denilerek tanıtılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeni ile yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkında yeni tartışma TOKİ konut projesi üzerinden alevlendi. Haziran ayında yapılan temel atma töreni ile ulaşım sorununu çözmek adına projede ilk adım atılmış ve Kanal İstanbul köprüsü için ilk kazma vurulmuştu. 

Kanal İstanbul projesinin iki yakasında kurulacak olan yeni şehir için konut projeleri tartışılmaya devam ederken konu hakkında yeni açıklama İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün tarafından yapıldı. Akgün Kanal İstanbul konut projeleri hakkındaki uygulamaların yavaş yavaş ortaya çıktığını belirterek çok tartışılacak virüs benzetmesinde bulundu. 

KANAL İSTANBUL KONUT PROJELERİ VİRÜS GİBİ YAYILACAK! 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün yapmış olduğu açıklamasında ihale dosyasından projelerin taslaklarını paylaşalark "Uygulamalar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor ve bu bir virüs gibi yayılacak” diyerek tepkisini ortaya koydu. 6 Ekim tarihinde TOKİ tarafından Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yer alan meraların satışa sunulacağı iddiasında buluan Akgün ihale ile satışa çıkarılan alanların Sazlıdere Barajının hemen yanıbaşında bulunduğunu belirtti. 

gürkan-akgün

KANAL İSTANBUL BİR YOL AYRIMI: YA BETONDAN YA DOĞADAN YANA OLACAĞIZ!

Akgün "İçme suyu havzasında, kısa koruma kuşağında; ‘yapı yasaklı alanda' kalıyordu. Yıllardır buraların korunabilmesi aslında bu sayede oldu” diyerek “Mayıs 2023'te bitirilmesi düşünülen 485 birimlik bu etap 6 katlı, konut ve ticaret kullanımına ayrıldı. Bu arada bölge halen daha ‘havza sınırı' içerisinde" diyerek söz konusu alanın tapuda halen ham toprak ve tarla sıfatında kayıtlı olduğunu dile getirdi. 

İnsanlığın artık bir yol ayrımında bulunduğunu belirten Akgün karar verilerek doğadan mı yoksa betondan mı yana olunacağının seçileceğini dile getirerek mera alanlarının TOKİ adına tescil eden düzenlemeyi de eleştirdi. İmar uygulaması yapılarak arsa vasfına dahi kavuşturulmadan satılan bu alanların hakkında henüz dava süreçlerinin devam ettiğini belirten Akgün konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kanal İstanbul bilgilendirme platformunu ziyaret edebileceklerini hatırlatarak betondan yana değil doğadan yana olunması gerektiğini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@