İcradan Satılan Evde Kiracı Varsa Ne Olur, Evden Çıkarılabilir Mi?

İcra yoluyla satışı gerçekleşen evlerde kiracı olması durumunda uygulamanın ne şekilde olacağı merak ediliyor. İcradan satılan evde bulunan kiracı evden çıkarılabilir mi?

Emlak Haberleri 23.06.2022 - 00:31 23.06.2022 - 00:31 Engin Uzunoğlu

İcra yoluyla ev satışları son yıllarda oldukça arttı. Bu aynı zamanda yeni bir sorunun da doğmasına neden oluyor. Ev sahibinin borcundan dolayı icradan evin satışı gerçekleşebiliyor. Bu yolla evin sahibi değişiyor. Ancak evde kiracı olması durumunda bu kiracının durumu merak ediliyor. İcradan satılan evde kiracı varsa ne olur? Kiracı için evin icradan satılmasının ne gibi sonuçları olabilir? 

İCRADAN SATILAN EVDE KİRACI VARSA NE OLUR?

Bir evin icradan satılmasının kiracı açısından büyük bir etkisi yoktur. Kiracı kira sözleşmesi ile bir kiracılık ilişkisi kurmuştur. Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre evin sahibinin değişmesi kira sözleşmesinin feshine gerekçe olmamaktadır. Yalnızca kira sözleşmesinin tarafı değişecektir. Sözleşmede yazılı olan tüm yükümlülükler yeni ev sahibine geçecektir. Ancak burada bir istisna uygulaması bulunmaktadır. 

İcradan evi satın alan yeni ev sahibi kiracıyı evden çıkarmak isteyebilir. Bunun için kiracıya yazılı bir ihtar göndererek evde kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişinin oturacağını iletir. Bu ihtarda kiracının evi tahliye etmesi istenir. Bu ihtar eğer kira sözleşmesinin senelik süresinin dolmasına 6 aydan daha kısa bir süre kala gönderilirse kiracı sözleşme süresinin sonunda, senelik sözleşme süresinin dolmasına 6 aydan uzun süre kala gönderilirse en geç 6 ay içind ekiracı evi tahliye etmek zorundadır. 

İcradan evi satın alan yeni ev sahibi kiracıyı hızlı bir şekilde evden çıkartmak isteyebilir. Bunun için kiracıya icra dairesinden tahliye emri gönderilir. Ancak kiracı geçerli bir kira sözleşmesine sahipse bunu sunarak bu girişimi sona erdirir. Böyle bir durumda ev sahibinin yapabileceği pek bir şey kalmayacaktır. Kiracı eğer kira sözleşmesini ispat edemezse o zaman 15 gün içerisinde evi tahliye etmek zorunda kalmaktadır. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@