İflasa Sürüklene Evergrande Hisseleri Borsada Yeniden İşlem Görmeye Başladı!

Dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Çinli Evergrande mali sorunlarla boğuşmaya devam ederken süreçte bir son dakika haberi daha duyuruldu. Dev şirketin hisseleri işleme açıldı!

Emlak Haberleri 05.01.2022 - 07:56 05.01.2022 - 07:56 Gülcan Özer

Dünyanın süper gücü olarak kabul edilen dev ekonomilerinden biri olan Çin'in en büyük gayrimenkul şirketi olan Evergrande bir süredir mali sorunlarla mücadele ediyordu. Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile mali yapısı bozulan ve borç ödeme konusunda sıkıntılar yaşamaya başlayan şirket son kupon ödemesinin vadesini kaçırarak temerrüde düşmüştü. 

İflas etmemek için büyük bir mücadele veren Evergrande hisseleri hatırlanacağı üzere Hong Kong borsası tarafından dün işleme kapatılmıştı. Şirket yaşamış olduğu sorunları aşmaya çalışırken tatil beldesi Hainan'da yer alan binalar için yıkım kararı açıklanması da krizi derinleştirmişti. Yetkililer tarafından bu bölgede yer alan 39 bina için yıkım kararı verildiğinin duyurulması ile Evergrande için bir kere daha alarm zilleri çalmıştı. 

EVERGRANDE KRİZİNDE SON DURUM NE, ÇİNLİ GAYRİMENKUL ŞİRKETİ BATTI MI, İFLAS ETTİ Mİ?

Amerika'da yaşanan Lehman Brothers krizi ile olan benzerliği nedeniyle küresel piyasalar tarafından da yakından takip edilen Evergrande krizi şirketin Çin'in en büyük gayrimenkul markası olması nedeniyle büyük bir öneme sahip bulunuyor. Hatırlanacağı üzere Amerika'da büyük bir ekonomik kriz yaşanmış, krizin asıl nedeni büyük bir borçla batan Lehman Brothers isimli şirketin domino etkisi yaratması olmuştu. 

Evergrande şirketinin de piyasaya yaklaşık 300 milyar dolarlık borcu bulunduğu, borca batık bir şekilde iflas etmesi durumunda öncelikle bu şirketle işlem yapan çok sayıda şirketin ve bu şirketten konut almak için ödeme yapan ailenin iflasa sürüklenebileceği, küresel piyasalardaki emlak sektörünün bile krize sürükleneceği iddia ediliyordu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@