İhtiyaç Sahiplerine 42 TL'den 160 Metrekare 400 Arsa Satılacak!

Meksika'nın Baja California eyaletinde ilginç bir arsa satış duyurusu yapıldı. Hükümet tarafından her biri 5 dolar karşılığında 400 arsanın satılacağı resmen açıklandı. 

Emlak Haberleri 31.07.2021 - 01:05 31.07.2021 - 01:12 Engin Uzunoğlu

Dünya genelinde farklı ülkelerde akıl almayacak derecede uygun fiyatlarla taşınmaz satışı yapılabiliyor. Genellikle İtalya'da nüfus yoğunluğu azalan kasabalarda bu yönde satışların gerçekleştirildiğine dair haberler sık sık gündem oluyor. Bu sefer ise benzer bir haber Meksika'dan geldi. 

400 ARSA SATILACAK

Meksika'nın Baja California eyaletinde ihtiyaç sahibi ailelere eşi ve benzeri olmayan bir destek programı başlatıldı. Baja California eyalet hükümeti bir açıklama yaparak Tijuana şehrinin Cerro de las Abejas bölgesinde ihtiyaç sahiplerine arsa satışı yapılacak. Toplamda 400 aileye arsa satılacağı bildirildi. 

42 TL'YE ARSA SATIŞI

Meksika'da 400 aileye satılacak olan arsa bir ticari faaliyet olmadığı için sembolik bir fiyatla satılacak. İhtiyaç sahibi ailelerin desteklenmesi için gerçekleştirilecek olan satışın 100 peso karşılığında olacağı bildirildi.Bugünkü değer ile 100 peso 5 dolara yani 42 TL'ye karşılık geliyor. 

160 METREKARELİK ARSALAR SATIŞTA

İhtiyaç sahibi ailelere  Tijuana şehrinin Cerro de las Abejas bölgesinde yapılacak olan arsa satışlarında arsaların nitelikleri de belli oldu. Buna göre her biri 160 metrekare olan 400 arsa ihtiyaç sahibi ailelere satılacak. Bu arsaların satışında ise dul annelere, yaşlı kişilere ve evsizlere öncelik tanınacağı belirtildi. 

EVSİZLERİN EVİ OLACAK

Merksika'nın Baja California eyaletinde bu yönde bir uygulamanın neden yapıldığı da açıklandı. Baja California Emlak ve Konut Geliştirme Enstitüsü Genel Müdürü Abraham Davila Delgado bir açıklama yaparak bölgede arsaya olan taleplerin fazlalığından arsa fiyatlarının çok yükseldiği ve bu nedenle de ev sahibi olmayan vatandaşları ev sahibi olmaları yönünde desteklemek için böyle bir karar aldıklarını söyledi. 

Baja California Emlak ve Konut Geliştirme Enstitüsü ihyiyaç sahiplerine satılacak olan arsaları kimlerin satın alabileceğine dair de bir çalışma yaptı. Yapılan çalışma ile başvuruda bulunabilecek vatandaşlar da belirlenmiş oldu. 

Baja California eyaletinin valisi Jaime Bonilla Valdez de bir açıklama yaparak, “Biz her biri 160 metrekare olan ve üzerinde ev inşa edilmesi uygun olacak 400 adet arsa belirledik. Bu arsaları ihtiyaç sahiplerine 10 pesoya satacağız. Bunun için şu ana kadar 700 başvuru aldık.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@