İkinci El Konut Satışlarında KDV Oranı Ne Kadar?

Konutta KDV indirimi kampanyasının başlaması ile beraber herkes ikinci el konut satışlarında KDV oranı hakkında araştırma yapmaya başladı.

Emlak Haberleri 07.07.2018 - 18:04 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Konutta KDV indirimi kampanyasının başlaması ile beraber herkes ikinci el konut satışlarında KDV oranı hakkında araştırma yapmaya başladı.

Konutta KDV indirimi ne yazık ki ikinci el konut satışlarını ilgilendirmiyor. Çünkü ikinci el konut satışında KDV tahsil edilmiyor. Konut satışlarında KDV sadece sıfır konut satışı olarak isimlendirilen yeni konutlardan alınıyor. Bu nedenle konutta KDV indirimi ikinci el konut satışlarını içermiyor ve bu konutların fiyatlarını etkilemiyor. İkinci El Konut Satışlarında KDV Oranı Nedir?İkinci el konut KDV uygulamasının dışında tutulduğu için bu satışlarda uygulanan herhangi bir KDV oranı da bulunmuyor. Konut Satışında KDV Oranı % Kaç?Sıfır konut satışında KDV oranı tahsil edilmekte olup bu oran konutun büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Net büyüklüğü 150 metreye kadar olan konut satışlarında KDV oranı yüzde 1 olarak tahsil edilmektedir.Net büyüklüğü 150 metrekarenin üzerinde olan konutlar için ise;(1) Yapı ruhsatı 1/1/2013 ila 31/12/2016 tarihleri arasında alınan konut inşaatı projeleri ile kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi 1/1/2013 tarihinden itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde;a) Beşyüz Türk Lirası ile bin Türk Lirası (bin Türk Lirası hariç) arasında olan konutların tesliminde %8,b) Bin Türk Lirası ve üzerinde olan konutların tesliminde ise %18;(2) Yapı ruhsatı 1/1/2017 tarihinden (bu tarih dâhil) sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu kurum ve kuruluşları ile bunların iştirakleri tarafından ihalesi 1/1/2017 tarihinden itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde; a) Bin Türk Lirası ile iki bin Türk Lirası (iki bin Türk Lirası dâhil) arasında olan konutların tesliminde %8, b) İki bin Türk Lirasının üzerinde olan konutların tesliminde %18 KDV tahsilatı yapılmaktadır. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@