İlk Tapusunu Alana Devletten Hibe Para! Sadece Hiç Evi Olmayanlara En Az 27 Bin TL Devlet Desteği

Devlet konut sahibi olmaya teşvik etmek amacı ile ilk kez ev alacaklara hibe para ödemesi yapıyor. İlk defa ev alana devlet desteği olarak en az 27 bin TL ödenecek.

Emlak Haberleri 24.10.2021 - 08:54 24.10.2021 - 08:55 Gülcan Özer

Yükselen konut fiyatları nedeni ile ev sahibi olmak zorlaşırken ilk defa ev alanlara devlet desteği olarak para ödemesi müjdesi geldi. Vatandaşların tekrar tasarrufa yönelmesini teşvik etmek amacı ile başlatılan konut hesabı kampanyası ile bankada tasarruf hesabı açanlara ilk kez aldıkları evleri için devlette geri ödemesiz ve karşılıksız hibe para yardımı yapacak. 

Verilen destek ile vatandaş hem konut peşinatı tutarı sıkıntısı yaşamayacak hem de biriktirdiği paraya ek olarak devlet desteği olarak karşılıksız, geri ödemesiz en düşük 27 bin lira en yüksek 31 bin TL para yardımı alacaklar. Bu parayı almak için tek yapılması gereken ise konut hesabı açan bankalar üzerinden hesap açtırmak olacak. 

KONUT HESABI NEDİR, KONUT DEVLET DESTEĞİ İÇİN HANGİ BANKADAN HESAP AÇILIR?

Konut hesabı ilk kez ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik devlet desteği sağlanan özel birikim hesaplarıdır. Pek çok kişinin aklına konut hesabı denildiğinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi devlet bankaları gelse de Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası gibi özel bankaların nerede ise tamamı da konut hesabı hizmeti vermektedir. 

konut hesabı nedir

KONUT HESABI MANTIKLI MI, EN AZ KAÇ TL?

Evet, uzun vadede konut almak isteyen kişiler için konut hesabı son derece mantıklı bir yöntemdir. İsteyen kişiler için vadeli mevduat türünden de konut hesabı açılmakta, konut hesabı faiz oranı ile birikiminiz değerlenirken üzerine ev alırken devlet teşviki olarak ödenen hibe parayı da almanız mümkündür. 2021 yılı için konut hesabı aylık birikim tutarları aylık ödemelere ilişkin alt sınır 519,16 TL üst sınır 5.191,53 TL olarak uygulanmaktadır. 

ilk defa ev alana hibe para

İLK KEZ EV ALANA DEVLET DESTEĞİ 2021! İLK DEFA KONUT ALACAKLARA 30.000 TL HİBE!

Devlet tarafından ödenen hibe para tutarı her sene güncellenmekte olup 2021 senesi için bu tutar, 

36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'i üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 26.995,96 TL, 

48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 18'i üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 29.072,57 TL, 

60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 20'si üzerinden hesaplanmak üzere en fazla 31.149,10 TL olarak hesaplanmaktadır. 

Konut hesabı açana devlet desteği almak için konut hesabı açarak en az 3 sene boyunca düzenli para birikimi yapılması yeterlidir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@